Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ açıklamalar sonrası Halk TV'de Şirin Payzın, Emin Çapa ve Barış Terkoğlu'nun sorularını yanıtladı.

Türkiye'ye gelen Afganların hepsinin genç ve erkek olduğunu belirten Özdağ şunları söyledi:

"Afgan ordusunu Türkiye'ye taşıdılar. Başka bir devletin ordusunu sınırları açarak Türkiye'ye taşıdılar. ABD ve İran arasında da bir görüşme olmuş olabilir. İran'ın içinde rejim ve oradaki mafyalarında bu işlerde bir parmağı olduğunu düşünüyorum. Bu gelen insanlar askerler, Gayri Nizami harp eğitimi almış insanlar. Bu insanların hepsi genç ve erkek. Bunların bir tek bildiği şey var o da savaşmak. Çok küçük bir ideolojik müdahale ile bunlar harekete geçirilebilir."

Verilen vatandaşlıklar iptal edilecek

"Bunlar arasında Türkiye vatandaşlığı verilmişler olan kişiler bunların tespiti nasıl sağlanacak?" sorusunu da yanıtlayan Özdağ, "Vatandaşlık verilenlerde hukuka aykırı verilen vatandaşlıkların hepsi iptal edilecek. Geçici sığınmacılık almış biri vatandaşlık alamazlar. Vatandaşlık verilmesi alanı bir rüşvet ağına dönüşmüş. Bunu yapanları biliyoruz. siyasetçiler danışmanlar var ve çok ciddi para kazanıyorlar. Bu kanuna aykırı verilen tüm vatandaşlıklar iptal edilecek" ifadelerini kullandı.

Varlığımız büyük bir seçmen grubunu rahatlattı

Zafer Partisinin protokol sonrası politik tutumu ve 66 madde detayı hakkında değerlendirme yapan Özdağ, "Zafer Partisinin terör karşısındaki tutumu çok net. Cumhuriyetin kuruluş felsefesi ve Atatürk'e karşı bakışımızı en başında beri vurguladık. 66 madde ve Türk kimliğine dönük söylemlerimiz en başından beri belirgin. Biz Zafer Partisi olarak Türk tanımını, Cumhur İttifakı, Millet İttifakı'na tekrardan hatırlattık. Sanki Türki olmak ayıp bir şeymiş gibi empoze edilmeye çalışılıyor. Bizim tutumumuz ve varlığımız büyük bir seçmen grubunu rahatlattı. Bir depremzede bugün bana mesaj attı ve dedi ki, 'Bir polis yurdunda kalıyorum, sizin sabah saatlerinde açıklamamızı izleyen polisler ayağa kalktı ve alkışladı' dedi. Dün öğlen saatlerinde Türkiye-Suriye sınırında bulunan duvardaki tel örgüye el yapımı bomba asıldı. Onu oraya asan o teli istediği zaman geçer. Bunu güvenlik bürokrasisi de görüyor, polisler de görüyor ve Türk bürokratları da Türkiye Devleti'nin geri gelmesini istiyor." diye konuştu.

Yabancı ülkenin istihbarat elemanı Türkiye'ye geliyor

Öğle saatlerinde sosyal medyada dolaşıma giren bir grup sığınmacının Kapıkule Sınır Kapısı'nda çıkardığı olaylara ilişkin sorusunu değerlendirmelerde bulunan Özdağ şunları söyledi:

"Dün gece saat 03.00'te Edirne Valiliği'ne bir Suriyeli camları kırarak gidiyor. İçeride yazı işlerinin camını kırıp odaya giriyor. Odalarda tahribat yaratıyor. Polis gözaltına alınıyor ve Suriyeli olduğu tespit ediliyor. Sorguda makatından flash disk çıkıyor. Bu bilgi olay gerçekleştikten 10 saat sonra bana geldi.

Sınır kapısında yaşanan arbede ise bu kişiler yabancı bir ülkenin 3 istihbarat elemanı Türkiye'ye geliyor ve bu dini grup mensuplarını sınır kapısına götürüyor. Sonrasında bu olaylar yaşanıyor."

Özlem ÇİMEN DURMAZ

Editör/Politika haberleri/izgazete.net