Bugüne kadar ‘Seviyorum Seni’, ‘Gaybana Geceler’, ‘Bekle Bizi İstanbul’, ‘Yağmur Yüreklim’, ‘Asi ve Mavi’, ‘Bana Bir Gül Ver’, ‘Geceyi Sana Yazdım’ ve ‘Ey Hayat’ gibi dillerden düşmeyen 400’ün üzerinde besteye imza atan, aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) hazırladığı ‘Kılıçdaroğlu Marşı’, ‘Bir Islık da Sen Çal’, ‘Ak Dediler Kara Çıktı’, ‘Bıktık Vallahi’ ve ‘CHP sen demek’ gibi duygulara tercüman olan seçim şarkıları ile de dikkat çeken özgün müziğin önemli sanatçılarından Onur Akın, “Meclis'te sanatçının birleştiren gücüne ihtiyacımız var” diyerek 28. dönem milletvekilliği için CHP’den aday adayı oldu.

“Ülkemin sorunlarına duyarlı bir yurttaş olarak her zaman haktan, hukuktan, adaletten, eşitlikten ve emekten yana oldum” diyerek açıklamalarda bulunan Akın, sanat hayatı boyunca sevgiyi, barışı, dostluğu, ortak yaşam kültürünü, birliği ve beraberliği öncelikleri arasında tutan bir sanatçı duruşu sergilediğini belirtti.

Sanatçıların sorunları için Meclis’te olmak istiyorum

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) ülkemizdeki tüm renkleri taşıması gerektiğinin altını çizen Akın, “Bu nedenle sanatın, sanatçının; sanatsal emeğin karşılığını bulmasında son derece öneme sahip telif haklarının sorunlarını ve sanatçıların sosyal güvencelerinin yetersizliğini biliyor, çözümü için Meclis’te olmak istiyorum” ifadelerini kullandı. 

01e1d72c-732a-4f87-82e0-3297b7451566

Halkın da mutlaka toplumsal dertleri dert edinen aydın sanatçıları mecliste görmek isteyeceğini dile getiren Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sanatçılar; başta kadınlar, çocuklar olmak üzere, insan hakları, aş, iş, sosyal güvence ve demokrasi gibi toplumsal sorunlar konusunda genellikle duyarlıdır. Benim duyarlılığımın oluşmasında, Gazetecilik eğitimi almış olmamın da katkısı var kuşkusuz. Bunun için mecliste olmak istiyorum.

Sanatçı siyasete kucaklayıcılığı getirir

Denir ki, ‘Sanatçı sanatçılığını yapsın, ne işi var siyasette...’ Tabii ki doğru değildir bu görüş. Sanatçı siyasete inceliği getirir. Derinliği getirir. Kucaklayıcılığı getirir. Yeni bir dil getirir. Renk getirir. Daha önemlisi şarkılarını dinleyen kitle farklı siyasi yelpazelerdedir. Müziğin büyüsüyle bu kesimler arasında köprüler kurar. Kaynaştırır farklı duranları. Ön yargı duvarlarını yıkar. İnsanlar birbirlerini dinler. Ortak hedefler doğrultusunda yola çıkarır. Bunun için de Meclis'te olmak istiyorum.”

“Sanatın sıcak sesi mecliste de yükselsin…” diyen Akın, ‘Bir ıslık da sen çal’ diyerek destek çağrısında bulundu.