Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında tatil edilen Göztepe-Altay maçında konuk ekip taraftarlarının bulunduğu bölümden atılan işaret fişeğiyle yaralanan 45 yaşındaki Göztepe taraftarı Mehmet Çakır, hastane odasında olay gününü ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

Gümrük müşavirliği firmasında çalıştığını ve çocukluğundan beri Göztepe taraftarı olduğunu dile getiren Çakır, İzmir derbisini izlemeye arkadaş grubuyla gittiğini belirtti.

Mehmet Çakır, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir şey anlamadık. Rakip takım tribününe de bakmıyorduk. Bir şey geldiğini hissettim sadece yüzüme doğru. Ondan sonrası zaten kendimde değildim. Arkadaşlarım ilk müdahaleyi yaptı. Kendimi hastanede buldum. Açıkçası bilincim yerinde değildi. İki ameliyat oldum. Doktorların sayesinde iyileştim. Yüzümde iz de kalmadı. Ufak tefek ameliyat izleri, ilk fişeğin girdiği yer var. Onlar için de ilaç kullanıyorum. Zamanla gidecek herhalde.”

“UYGULANMAZSA BU OLAYLAR SÜRER GİDER”

Hastanede kaldığı sürede birçok yetkilinin kendisini ziyaret ettiğini belirten Çakır, şunları kaydetti:

“Şu an hayattayız çok şükür. İnşallah son bulur diyoruz da son bulması için adımlar atılması lazım. Bu yasa varsa, gerektiği gibi uygulanması lazım. Sporda şiddet yasası varsa uygulanırsa herhalde bir sıkıntı kalacağını düşünmüyorum. Yasa uygulanmazsa bu olaylar sürer gider bu şekilde. İnşallah bir daha bu tarz olaylar yaşanmaz. Ben son olayım. Centilmence, kardeşçe sahada maçlar oynansın ve sahada bitsin. Kimse bir zarar görmesin.”

“ESKİ YAŞANTIMA DÖNMEK İSTİYORUM”

Yaşadığı olayın ardından herkesin bir daha maça gidip gitmeyeceğini sorduğunu ifade eden Çakır, “İlk planda amacım sağlığıma kavuşmak. Eski yaşantıma dönmek istiyorum. Ondan sonra illaki maça gideriz. Şu an tek isteğim tam anlamıyla eski yaşantıma dönmek.” diye konuştu.

Olayların ardından kendisine fişeği atan Altay taraftarlarından şikayetçi olduğunu kaydeden Çakır, şunları anlattı:

“Kamu davası, adli vaka zaten. Yasa var, 6222 sayılı Kanun (Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun). Onun işletilmesi lazım. Benim şikayetçi olup olmamamla ilgili bir alakası olduğunu zannetmiyorum. Herkes bu durumdan şikayetçi olur zaten. Süreç nasıl ilerleyecek göreceğiz. Tutuklu arkadaşlar var. Biz de takip edeceğiz.”

“O AN ANLAMADIM”

Birlikte maça gittiği grubun içinde arkadaşlarının çocuklarının da olduğunu anlatan Çakır, şu ifadeleri kullandı:

“Çok şükür başka kimseye bir şey olmadı. Daha da vahim olabilirdi anlatılanlara göre. Fotoğraflara bakmadım. Görüntüyü de bir kez baktım. Merak ettim. O anda anlamadım, sonrasında da niye yapılır böyle bir şey, insan niye atar, rakip takım seyircisinden karşı takıma, çok enteresan bir şey. Resmen bir tribün terörü yaşandı. İnşallah son bulur.”

Zor günlerinde ailesi ve arkadaşlarının kendisini hiç yalnız bırakmadığını, onların desteğinin moral olduğunu vurgulayan Çakır, ailesini ve evini çok özlediğini, taburcu edildikten sonra en çok onlarla vakit geçirmek istediğini dile getirdi.

İZMİR DERBİSİ YARIDA KALMIŞTI

Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında 27 Kasım 2022’de Gürsel Aksel Stadı’nda yapılan müsabakada Göztepe taraftarlarından Mehmet Çakır, Altay tribünlerinden atılan işaret fişeğiyle yaralanmıştı.

Ambulansların sahaya girmesiyle oyun 22. dakikada durmuştu. Bu sırada bir Göztepe taraftarı, köşe gönderiyle Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’i yaralamış ve karşılaşma çıkan olaylar nedeniyle tatil edilmişti.

Olaylarla ilgili yürütülen soruşturmada Altay taraftarlarının bulunduğu tribünden fişeği attığı belirlenen F.E. ile kaleci Özenç’i yaraladığı tespit edilen M.N.A’nın da aralarında olduğu 20 kişi tutuklanmıştı.

AA