İZ GAZETE - Dün İz Gazete’nin WhatsApp İhbar Hattı’na gelen bir videoyu, “Karşıyaka'da tepki çeken pankart! İzmir bu provokasyona gelmez!” başlığıyla haberleştirmiştik.

Karşıyaka'da tepki çeken pankart! İzmir bu provokasyona gelmez! Karşıyaka'da tepki çeken pankart! İzmir bu provokasyona gelmez!

Söz konusu haberde; Karşıyaka Ülkü Ocakları’nın binasına asılan “Selahattin Demirtaş teröristtir” pankartının sosyal medyada provokasyon olarak değerlendirildiğini, bu kutuplaştırıcı ve düşmanlaştırıcı siyasete prim verilmeyeceği yönünde yorumların yapıldığını gündeme getirmiştik.

Ayrıca Türkiye’de milyonlarca yurttaşın deprem bölgesinde yaraları sarmaya çalıştığı bir dönemde açılan bu pankartın şaşkınlıkla karşılandığını ve akıllarda soru işareti yarattığını da ifade etmiştik.

Ülkü Ocağı’ndan açıklama ve gazetemize telefon!

Ülkü Ocakları Karşıyaka İlçe Başkanı Ogün Artun, haberimiz sonrasında bir kamuoyu duyurusu paylaştı.

Söz konusu paylaşımda; “28.02.2023 tarihinde çıkan olaydan 40 gün önce asılan ‘Selahattin Demirtaş teröristtir’ yazılı pankartımızı bugün asılmış gibi gösterip, deprem temelli bir algı oluşturulmaya çalışılmasını üzüntüyle takip ediyor ve kınıyoruz. Çıkan olayda apartman sakinlerinin gelecek tepkilerden korkarak bir kalkışma oluşturduğu, olayın içinde bulunanlar tarafından açıkça bilinmektedir. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak her daim söyledik ve söylemeye de devam edeceğiz; Selahattin Demirtaş Teröristtir” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan gazetemizi de telefonla arayan Başkan Ogün Artun, İZ Gazete’nin yalan haber yaptığını savundu.

Mahalle sakinleri tedirgin!

Olay sonrasında gazetemiz; ihbar hattına gelen videoyu yeniden değerlendirirken tanığın ifadelerine de başvurdu. Söz konusu pankartın depremden önceki bir tarih olan 24 Ocak’ta açıldığı anlaşılırken hala gerilimlere neden olduğu da öğrenildi. Başkan Ogün Artun’un kamuoyu duyurusunda da ifade ettiği 28 Şubat tarihli çıkan olayı anlatan tanık şunları aktardı:

“Ülkü Ocağı’nın olduğu sokaktan geçerken bir tartışmaya tanık oldum. Apartman sakini bir hanımefendi ve çevre esnaf; pankarttan dolayı rahatsız olduklarını, oluşabilecek herhangi bir provokasyondan ve saldırıdan dolayı tedirginlik yaşadıklarını söylüyordu. Daha sonrasında polisler geldi ve orada bulunanlar ülkü ocağının o sokaktan taşınması için neler yapabileceklerini de sordular. Söz konusu videoyu dün çektim. Konunun başka bir detayını bilmiyorum.”