Sanatçı Müjdat Gezen’in 70’inci sanat yılı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile çok sayıda sanatçı ve ünlü ismin katıldığı törenle kutlandı.

İstanbul’daki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen programın sunuculuğunu Gezen’in eski öğrencilerinden İlker Ayrık üstlendi. Etkinlik, yönetmenliğini Gökmen Ulu’nun yaptığı, Gezen’in hayatını anlatan belgesel filmle başladı. Belgeselde yer alan Yeşilçam dönemine ait görüntüler, izleyicilere duygusal anlar yaşattı. Kızı Elif Gezen tarafından davet edilen Müjdat Gezen, alkışlarla sahneye geldi. Gezen sahnede jübile konuşması yaptı. 


 

ÜNLÜLER GEÇİDİ

Törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin, iş adamı Rahmi Koç, merhum Erdal İnönü'nün eşi Sevinç İnönü, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, tarihçi İlber Ortaylı, gazeteci Uğur Dündar, oyuncular Haldun Dormen, Demet Akbağ, Mehmet Alabora, Zihni Göktay, Şevket Çoruh, Nevra Serezli, Ezgi Mola, Nükhet Duru, Birce Akalay, şarkıcı Nilüfer, Fatih Ürek, Yonca Evcimik ile birlikte Gezen’in kızı Elif Gezen, eşi Leyla Gezen, daha birçok tanınmış isimle birlikte dostları ve sevenleri katıldı.

BAŞKANLARDAN KUTLAMA MEKTUBU

Törene katılamayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, Gezen’e birer mektup gönderdi.

ULU: "GEZEN, TÜRKİYE'NİN EN DEĞERLİ İNSAN HAZİNELERİNDENDİR"

Gecede ilk konuşma belgeselin yönetmeni gazeteci-yazar Gökmen Ulu tarafından yapıldı. Ulu konuşmasında; "70 yıldır Türkiye'nin yüzünü güldüren adam, ortak değerimiz Müjdat Gezen'in belgeselini yapmaktan büyük kıvanç ve sevinç duydum. Bu belgeselde; onun mesleki niteliklerinin yanı sıra karakteristlik özellikleri ve nasıl bir insan olduğunu bir gazeteci gözüyle anlatmaya çalıştım. Ona dair söylenecek çok şey var. En büyük mutluluk kaynağı; insanları mutlu etmek olan, aydınlanma ve demokrasi mücadelemizin simgelerinden Müjdat Gezen'e teşekkür duygumuzun tezahürüdür bu belgesel. En birinci amacı ise; toplumun her kesimine onu rol model göstermektir. Çünkü Müjdat Gezen Türkiye'nin en değerli insan hazinelerindendir" dedi.

KILIÇDAROĞLU: "TOPLUMUN BÖYLE BİR ORTAMA İHTİYACI VAR"

Müjdat Gezen’in 70. Sanat Yılı Kutlama Töreni'ne katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gönül ister ki Türkiye’nin bu kabus atmosferinde her siyasetçi zamanın belirli bir dilimini sanatçıya ayırabilsin. Sanatçılarla oturup konuşabilsin, onlarla dertleşebilsin. Ama maalesef böyle bir ortam hemen hemen son 20 yıldır hiç yaratılmadı. Böyle bir ortama toplumun da ihtiyacı var, siyasetçilerin de ihtiyacı var. Böyle bir ortamı yaratmak dileğiyle hepinize şükran borçluyum. Hepinize teşekkür ederim. Bizi güldüren, zaman zaman ağlatan Müjdat Gezen'e de hepinizin huzurunda saygılarımı sunuyorum” dedi.

MÜJDAT GEZEN: "MERAK ETMEYİN BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ"

Müjdat Gezen ise konuşmaların ardından sahneye çıkarak, teşekkür etti. Gezen, Kılıçdaroğlu'na “Merak etmeyin birlikte yürüyeceğiz. Her şey çok güzel olacak” dedi.

Sahnede duygularını dile getiren Müjdat Gezen, "Hani bir kaydırak vardır ya çocuk parklarında, küçük çocuklar o merdivenleri dakikalarca çıkar, sonra o kaydıraktan bir iner, bir iki saniyede biter. Ben o kaydırağın tam başındaki adamım şimdi. Oradan inişe böyle hızla geçiyorsun. Yoruldum, dinleneyim. Öğrencilerimle oyun koyarım sahneye, onlar oynarlar. Ben seyrederim, yazarım, onlar oynarlar ama, artık sahneye çıkacak gibi hissetmiyorum kendimi. Bu gece kızımla beraber en son oynadığımız oyun, baba-kızdan bir bölüm oynuyoruz. Sonra hadi bana eyvallah. Ustalara, bana emeği geçen herkese, bu halka çok teşekkür ediyorum. Bu zor bir meslek, çileli bir meslek. Çilesini de çektik, sefasını da sürdük. Şimdi artık dinlenme zamanı. Gün gelir bir dizide oynarız, bir şey yaparız ufak ufak. Ama bu yorgunlukla biraz da dinlenmek istiyorum" dedi. Gezen jübile yaptığını da açıkladı.

Sanatçı Mustafa Alabora, Müjdat Gezen'in çok yakın dostu olduğunu belirterek, “60 sene oldu hala beni güldrür. Müjdat için orada bir şey demiştim. Evet, Müjdat gerçekten bri devrimcidir. Ve Müjdat kin biriktirmemekle hepimize çok şey öğretmiştir” dedi.

"BELGESELİ AĞLAYA AĞLAYA İZLEDİK"

Gezen’in öğrencisi de olan oyuncu Demet Akbağ, "Yetiştirdiği pek çok öğrenci, bildiğim, bilmediğim, hepimiz bir an geçmişe gittik. Muhteşem bir sanat geçmişi var Müjdat Gezen’in, insanlığı, dostluğu, ağabeyliği, babalığıyla. Gökmen'in belgeselini de çok duygulanarak ve ağlaya ağlaya izledik. Ben de bir dönem öğrencisi olduğum için ve aynı sahneyi de paylaştığım için çok şanslı sayıyorum kendimi" dedi.

İş adamı Rahmi Koç, "Her zaman takdir ettiğimiz büyük sanatkarın, memlekete ve sahneye çok önemli faydaları oldu. 70 yıl dile kolay, kendisini huzurunuzda tebrik ediyorum" dedi.

Tiyatrocu Haldun Dormen, "Okulunda bir süre ders vermiştim, daha çok beraber çalışma fırsatımız olsun isterdim. Bir iki filmini yönetmiştim. Çok sevdiğim, saydığım bir insan, 70’nci sanat yılını kutlamak bana büyük bir mutluluk verdi" diye konuştu.

Tarihçi İlber Ortaylı, "O karikatürü gerçek hayatta tiyatral hale getiren biri. En unutamadığım anlarından, meddahlıklarından biri rahmetli Çetin Altan’ın taklididir. Klasik ve geleneksel tiyatroyu da yapmış, ikisini birleştiren, önemli tiplemeler bırakan bir insan. Bunun dışında ise iyi bir eğitimci, insan yetiştirmek, bizim dallarımızda, sanatta, bilimde çok önemli" şeklinde konuştu.

Tören, Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğrencilerinin gösterisi ile sona erdi. (AJANSBAKIRÇAY)

Editör: Duygu Kaya