Dünyanın okunabilir en küçük kitabı İzmir TÜYAP'da

İZMİR şair, yazar ve Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Kurucu Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, kendisine ait 'Dünyanın okunabilir en küçük şiir kitabı' rekorunu bir kez daha kırdı.

KÜLTÜR SANAT 16.04.2016, 17:14 17.04.2016, 10:06
Dünyanın okunabilir en küçük kitabı İzmir TÜYAP'da

Guinness Rekorlar kitabına giren eni 1, boyu 1,5 cm olan kitap görenleri şaşırttı.

İlk baskısını, 1987 yılında kâğıda yapılan zamları protesto amacıyla tasarlayan Ümit Yaşar Işıkhan "Netekim' Aşktan Sonra Hüzün" adlı şiir kitabının boyutunu her yıl daha da küçülttü. Işıkhan, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de açılan Minyatür Kitaplar Müzesi'nde de sergilenen ve Guinness Rekorlar Kitabı'na kabul edilen eni 1,5 boyu 2,5 cm boyutundaki "Netekim' Aşktan Sonra Hüzün" adlı kitabını bu yıl daha da küçülterek yeni rekorunu kırdı. Bu kez yayıncısı Hasan Kargı'yla birlikte ağırlığı 0,63 gram, eni 1, boyu 1,5 cm boyutundaki kitabı yayınlayan Işıkhan, TÜYAP 21'inci İzmir Fuarı'nda okurların karşısına çıktı.

KİTABI ÇAKAL'A ARMAĞAN ETTİ
Işıkhan, kitabı, manevi ağabeyi olduğunu söylediği Fransa'da tutuklu Ilıch Ramirez Sanches'e (Çakal Carlos) armağan ettiğini açıkladı. Kitap Fuarı'nda meraklı okuyucularına kitabın ağırlığını ve boyutlarını ölçerek gösteren Işıkhan "Aslında bu kitabı ilk kez 1987 yılında kağıt zamlarını protesto etmek için yayınladım. Bir ülkeyi geri bıraktırmak istiyorsanız sadece kağıda zam yapın yeterli. Kitabı, gazeteyi fiyatlar artınca kimse okumaz. Cahili yönetmek daha kolaydır. Ben bir şair olarak bu durumu protesto etmek için kitabı yayınladım. Aradan 30 yıl geçti. Okuyucular kitabı isteyince Ankara ve İstanbul'da yayınevlerini dolaştım. Teknik olarak çok zor. İşçiliği çok fazla olduğu için kimse basamadı İzmir'de benim yayınevim kabul etti. Dünyanın okunabilir en küçük kitabı özelliği ile Rekorlar kitabına giren bu kitabın İzmir'den çıkması önemli" dedi. Kitabın 100 TL'lik fiyatının pahalı olduğunu belirten Işıkhan, kitabı sade okurun almayacağını kütüphanesi olan, koleksiyon yapan meraklıların aldığını söyledi. Kendisinin kitabı okurken zorlandığını belirten Işıkhan, gençlerin rahatlıkla okuyabildiğini söyledi.

KESME ŞEKER BÜYÜKLÜĞÜNDE KİTAP
Kitabın yayıncısı Hasan Kargı ise her sen daha küçüğünü yapmayı amaçladıklarını açıkladı. Kargı "Kesme şeker büyüklüğünde bir kitap yaptık. Harfler 0,35 punto. İnsanlar bu kitapla gözlerini test edebilir. Okuyamıyorlarsa doktora gitmelerinde fayda var" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
16°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208