Atlet Nasra Abukar Ali, Çin'in Çengdu kentinde düzenlenen yarışmada Somali'yi temsilen katıldı. Ancak yarışta zorlanarak 100 metrelik koşuyu tamamlayabildi ve sonuncu oldu. Bu anlara ait görüntüler sosyal medyada büyük ilgi gördü ve tartışmalara neden oldu.

Somali Gençlik ve Spor Bakanı Mohamed Barre, atletin Bakanlıkça gönderilmediğini ve yarışmaya seçilme sürecine ilişkin bir soruşturma başlatıldığını açıkladı. Bakan Barre, yarışmanın ulusal düzeyde olmadığını ve üniversiteler için düzenlendiğini belirterek, atletin seçilmesinde ve izlenen süreçte Bakanlığın herhangi bir rolü olmadığını ifade etti.

Sosyal medyada, atletin kilolu olduğu ve yarışta yer almaması gerektiği eleştirileri yapıldı.

Yeğenini koşturmuş


Yarışı zorla bitiren yeğenini Çin'de yarıştıran Somalili federasyon başkanı görevden alındı.

Somali hükümeti, kilosu nedeniyle tepki alan ve yarışı zorla bitiren yeğenini Çin’deki yarışmaya gönderen Atletizm Federasyonu Başkanı’nı görevden aldı.

Somali Gençlik ve Spor Bakanlığı, yaptığı açıklamada, Çin’in Çengdu kentinde düzenlenen FISU Dünya Üniversite Oyunları’nda Somali’yi temsil eden yarışmacının seçilmesine ilişkin tepkilerin ardından Atletizm Federasyonu Başkanı Khadiijo Dahir’in görevden alındığını duyurdu.

Bakanlık, Çin’de düzenlenen son oyunlara katılan kişilerle ilgili bir soruşturma yürüttü. Elde edilen sonuçlarda, Nasro Abukar Ali’nin sporcu ya da koşucu olmadığı ortaya çıktı. Yarışmaya yeğenini gönderen Somali Atletizm Federasyonu Başkanı Khadijo Aden Dahir hakkında, yetkisini kötüye kullanma, ulusun adını karalama ve Nepotizm (Akraba kayırma) suçlarından soruşturma başlatıldığı bildirildi.