Gökçe ADAR ÇUBUKÇIOĞLU- İzmir Konak Meydanı'nda 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5'inci yılı nedeniyle anma töreni düzenlendi. Törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Büyük Birlik Partisi İzmir İl Başkanı Erdem Öksüz, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, sivil toplum kuruluşlarının ve odaların temsilcileri katıldı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleşen törende, sosyal mesafe kuralına dikkat eden katılanların maske kuralına uyduğu görüldü. Tören boyunca, polis ekipleri üst düzeyde güvenlik tedbiri aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesine ilişkin konuşmasıyla başlayan program, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in konuşmasıyla devam etti.

OĞLUNA 15 TEMMUZ ŞEHİDİ ÖMER HALİSDEMİR'İN İSMİNİ VERDİ 

Konak Meydan’da toplanan vatandaşlardan Kuddusi Karadağ, çocuğuna şehit Ömer Halisdemir'in adını verdiğini belirterek, "Şehitlerimiz bizim onurumuz, şerefimiz. Rabbim mekanlarını cennet eylesin. Benim çocuğumun adı Ömer Halisdemir Karadağ. Biz şehitlerimizi yaşatacağız, yaşatmaya devam edeceğiz. Bu varoluş bizim için onurdur" diye konuştu. 

'O GECE EŞİMLE HELALLEŞEREK AYRILDIK'

Eşi Necip Uludağ ile birlikte törene katılan Hatice Uludağ, "15 Temmuz 2016 akşamı da biz buradaydık. O gece eşimle helalleşerek ayrıldık. Sonra tekrar bir araya gelerek, iki çocuğumuzla birlikte burada sabahladık. Yine olsa yine geliriz, kesinlikle canımızı düşünmüyoruz. Çünkü devlet elden giderse canımızın bir anlamı kalmayacak" ifadelerini kullandı. 

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in konuşmasının ardından törende, şehitler için Kuran-ı Kerim tilaveti okundu. Ardından Mehtaran takımının söylediği marşlar ile devam etti. Etkinlikler kapsamında Gündoğdu Meydanı ile Konak Meydanı arasında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Sancak Koşusu yapıldı. Koşunun sonunda sancak, sporcular tarafından Vali Köşger'e teslim edildi.

Törende, darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı önünde darbeci askerler tarafından açılan ateşle yaralanan ve gazi olan 53 yaşındaki emekli astsubay Yılmaz Lale, 15 Temmuz gecesine dair düşüncelerini aktardı. Tören, şiir dinletisiyle devam etti.