Kıvırcık saçlarınızı böyle şekillendirin: Hem sağlıklı hem ucuz. Kıvırcık saçlar birer şaheser olsa da onları şekillendirmek genelde zordur. Son dönemlerde kıvırcık saçlılar saçları için hem yağ, hem durulanmayan krem, hem jöle, hem köpük kullanmak ve şekillendiricilere adeta bir servet ödemek zorunda kalıyor.

Bu yetmiyormuş gibi bir de saçlarınız kimyasalların etkisi ile yıpranıyor.

Kıvırcık saç nasıl yıkanır?

Öncelikle saçlarınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bunlardan ilki şampuanı sadece saç dibine uygulamak. Şampuan ile saçlarınızı dibinden yıkadıktan sonra saçınıza bol miktarda saç kremi uygulayın. Saçlarınızı taradıktan sonra da saçlarınızı durulayın. Durulama işlemi bittikten sonra elinize bir miktar saç kremi daha alın ve saçlarınıza uygulayın. Ama bu kez durulamadan banyodan çıkın. Öte yandan saçlarınızı çok sık yıkamamaya özen gösterin.

Kıvırcık saç şekillendirici yapımı?

Kıvırcık saçı şekillendirmek için ise size harika bir önerimiz var. Keten tohumu. Keten tohumu jölesini evinizde yaparak hem harika, hem sağlıklı bir şekillendirici elde edebilirsiniz.

Keten tohumu saç jölesi nasıl yapılır?

Keten tohumu saç jölesini yapmak için bir cezveye 1 su bardağı su koyun. Daha sonra bunun içine 2 yemek kaşığı keten tohumu ekleyin ve ocağa kaynamaya bırakın. Keten tohumunun başından ayrılmayın çünkü taşabilir. Keten tohumunu kaynadıkça yoğunlaşmaya başlayacaktır. Bir süre kaynattıktan sonra iyice yoğunlaştığını göreceksiniz. Daha sonra ocaktan alıp bir çorap veya tülbent yardımı ile süzün. Keten tohumunuz çok koyulaştı ise hemen akmayacaktır bu durumda elinizde çorabınızı sıkmayı ihmal etmeyin. Eğer yeterince kaynatmamış ve biraz duru olmuşsa da üzülmeyin. Bu şekilde de yine saçlarınıza güzel bir şekil verecektir. Jölenizi bir kabın içine koyun ve buzdolabında saklayın. Bu size bir hafta gibi bir süre yetecektir. Bir hafta gibi bir sürede zaten jöleniz de bozulur. Bunu kötü kokusundan anlayabilirsiniz.

Başka bir tavsiyemiz de bukle şekillendirici tarak. Saçlarınıza keten tohumu sürüp daha sonra da tarakla şekillendirdiğinizde istediğiniz buklelere kavuşmuş olacaksınız.

Keten tohumunu aktarlardan alabilir veya marketten daha ucuza bulabilirsiniz. Keten tohumu saçlarda jöle gibi yapış yapış bir his de bıraktırmak. Aynı zamanda keten tohumu saçları da besler.


Keten tohumunun saça faydaları

Saçların doğal nem dengesini ve su dengesini korur.
Onarıcı ve nemlendirici özelliğe sahiptir.
Saç tellerinin beslenmesine yardımcı olur.
Saçlara parlaklık verir.
Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

ÖZLEM ÇİMEN DURMAZ

Editör/Yaşam haberleri/izgazete.net