3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında görüş bildiren Kabul, Eşitlik, Dahil Olma, İstihdam (KEDİ) Otizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serap Dikmen Ahmetoğlu, şunları kaydetti:

“Birleşmiş Milletler(BM), 1992 yılında, 3 Aralık gününü, ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan ettiğinde, engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılımlarının önündeki engellere dikkat çekmeyi amaçlıyordu. Bu nedenle, her yıl 3 Aralık geldiğinde yapmamız gereken, ‘sevgi her engeli aşar’ demek yerine, geride bırakılan bir yılı değerlendirip, engellilerin eşit yurttaşlık haklarını kullanmasının önündeki engellerin ne kadarını, nasıl kaldırdık, önümüzdeki yıl neler yapacağız, bunun için ne kadar bütçe ayıracağız gibi düzenli ve sürdürülebilir planlamalar yapmak olmalı.

Engelli kişilere hakkını teslim etmek gerekiyor

Bütün bunları gerçekleştirmenin yolu önce engelli olmayan bir bireyin,  yeterlilikler ve haklar açısından kendisini engelli bir bireyden üst bir konumda görmemesinden geçiyor” ifadelerine yer veren Dikmen Ahmetoğlu, “Bir engel durumunun kişinin kusuru veya noksanı olarak algılanmaması, ancak değişmesi ve düzelmesi halinde toplum içinde yer alabileceği düşüncesinin tamamen iyileştirilmesi gerekiyor. Engelliliği ‘normal’ olmayan bir durum, engelli birey ve ailelerini ‘yardıma muhtaç’ bir topluluk, yapılan ve yapılması gereken hizmetleri ‘bir lütuf’ olarak değerlendirdikçe, hak temelli bir yaklaşıma geçmek mümkün olmayacak.  Engellilerin haklara erişimine ‘engel’ olan fiziksel ve sosyal ortamlarda gerekli düzenlemelerin yapılması, ‘her şey bitti sıra engellilere mi geldi?’ bakış açısından kurtulmakla mümkün hale gelecek. Engelli kişilere, toplum yaşamına dahil olma ve katılma hakkını teslim etmek gerekiyor.

BM engelli haklarını herkes okumalı

Yardım temelli yaklaşımdan hak temelli yaklaşıma geçebilmek için öncelikle Türkiye’nin imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ni iktidarıyla muhalefetiyle, bakanlıklarıyla belediyeleriyle tüm siyasi aktörlerin özümsemesi, sözleşmeyle belirlenen devlete ait yükümlülüklerin hepsinin yerine getirilmesi gerekiyor. 3 Aralık 2023 Engelliler Günü’nde siyasi parti yöneticileri ve üyeleri başta olmak üzere ‘sevgi her engeli aşar’ diyen herkesi, BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ni okumaya, engellilerin hayata dahil olmasının önündeki engelleri kaldırmaya davet ediyoruz.”