Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest, 27 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Çiğli Havalimanı’nda düzenleniyor.  Teknoloji ve girişim yarışmaları, hava gösterileri ve bilim şovlarıyla farklı bir deneyim yaşatacak festivalde 5 gün boyunca ziyaretçilere hizmet verecek içme suyu ve atıksu altyapısı İZSU Genel Müdürlüğü’nün titiz çalışmasıyla tamamlandı.
 
İZSU Genel Müdürlüğü, alan içerisinde ziyaretçilere ve katılımcılara hizmet verecek yerleşim alanlarının İzmir Valiliği, Teknofest yetkilileri ve Hava Üssü Komutanlığı ile birlikte belirlenmesinin ardından saha çalışmalarına başladı. Yemekhane, temizlik alanları, tuvalet gibi altyapıya ihtiyacı olan alanlarda yürütülen çalışmalar kısa süre içerisinde tamamlandı.


 900 metrelik kanalizasyon, 1400 metrelik içme suyu hattı


Çalışmalar kapsamında, öncelikli olarak öğrencilerin ve görevlilerin yemekhane ihtiyacı ile temizlik alanlarının konuşlandığı bölgede, etkinlik alanı ve otopark alanında 900 metrelik kanalizasyon hattı ile 1400 metrelik içme suyu hatları oluşturuldu. Bölgede kanalizasyon sisteminin bağlanacağı bir altyapı olmaması nedeniyle alanda toplamda 6 fosseptik imalatı ve 3 çeşme imalatı da yapıldı.  

Arızalara anında müdahale ekibi de hazır
 

İZSU Genel Müdürlüğü, 5 gün sürecek etkinlik boyunca tümaltyapının işletiminden de sorumlu olacak. Festival boyunca yaşanabilecek sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için 6 vidanjör, 1 kombine kanal aracı, 1 kuka aracı, 1 su tankeri ve su pompaları hazır bulunacak. Alanda hizmet verecek kanal ve temiz su arıza ekipleri, olası arızalara anında müdahale edecek.