Gizem TABAN/İZ GAZETE- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İzBB) ‘İzmir’i demir ağlarla örüyoruz’ vizyonu doğrultusunda bir raylı sistem yatırımı daha hayata geçti. İzmir trafiğini rahatlatacak ve yurttaşlara daha konforlu bir ulaşım sunacak olan Çiğli Tramvayı'nın deneme sürüşü gerçekleşti. Karşıyaka ve Çiğli’yi birbirine bağlayan, 11 kilometrelik ve 14 duraktan oluşan raylı sistem hattı, mart ayı içerisinde hizmete girecek. Temelini Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun attığı Çiğli Tramvayı'nın deneme sürüşünde; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzBB Bürokratları, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, muhtarlar, basın mensupları ve İzmirliler yer aldı.

‘HEDEF MART AYI’

Yolculuk öncesinde ilk açıklamayı İzmir Büyükşehir Belediyesi Banliyö ve Raylı Sistem Yatırımları Daire Başkanı Mehmet Ergenekon yaptı.

Ergenekon şunları söyledi:

“Toplam 14 tane durağımız var, 11 kilometrelik hattın tamamı tamamlandı, 6 adet trafonun tamamı bitti. Enerjiyi mevcut hattan alıyoruz ama 1 ay içerisinde kendi enerjisini alacak. Yine 1 ay içinde sinyalizasyon da tamamlanmış olacak. Hedefimiz mart ayında tamamen işletmeye vermek. Toplam 22 bin 600 metre ray döşedik, ray imalatlarının tamamı bitti.”

_MR30018

‘İKİ MİLYARI AŞTI’

Maliyet hakkında bilgiler veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “17 Aralık 2020’de yer teslimi yapıldı ve firmaya inşaat için verdik. Aslında 2 yıldı süresi, normalde bugün tüm hattı işletmeye alıyor olmalıydık ama gerek pandemi gerek de ekonomik koşullardaki sıkışıklık nedeniyle 5 ay uzatma verildi. Normalde mayısa kadar süresi var ama daha erken bitecek. Burada ilginç olan şey şu, biz 2 yıl önce yer teslimi yaparken işin maliyeti 415 milyon liraydı, şu gün geldiğimiz nokta 2 milyarı aştı. Bu da biline!” açıklamalarında bulundu.

ONAY İÇİN TEŞEKKÜR 

Çiğli Tramvay hattı için araç alımında dış finans kullanılmasına AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen onay için teşekkür eden Başkan Soyer, “Bununla ilgili izin verilmiş. Dolayısıyla yeni araç alımıyla ilgili de artık önümüzde bir engel kalmadı. Hükümetimiz yurt dışından finansman onayı verdi. Bunun için de Hamza Bey’e yaptığı girişim ve aldığı sonuç için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

_MR30398-1 

‘YENİ YIL ARMAĞANI’

Açıklamaların ardından başkanlar, bürokratlar, muhtarlar ve basın mensupları Çiğli Tramvay hattında ilk yolculu test sürüşüne katıldı. 

Test sürüşünün sona erdiği Çiğli Organize Sanayi Bölgesi durağında da açıklamalarda bulunan Başkan Soyer, şunları söyledi:

“Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten bizim için çok anlamlı bir gün. Bunu İzmir'e yeni yıl armağanı olarak vermek istedik ve arkadaşlarım bunu yetiştirmeyi başardılar. Tam güzergâh üzerinde bir tur atacak hale getirdiler. Muhtarlarımızla beraber ilk turu yaptık. Belki de onlarca yıl bu güzergâhta yaşayan insanlara konfor, estetik ve rahatlık sunacak bu hat bugün ilk defa kendini göstermiş oluyor. Raylı sistemler hem daha estetik hem daha konforlu hem daha ucuz hem de daha temiz ulaşım demek. Dolayısıyla bizim ulaşımdaki temel hedefimiz lastik tekerlekleri bir tarafa bırakmak ve raylı sistemleri çok daha etkin ve yaygın hale getirmek. Bu nedenle bu şehri çok yoğun bir şekilde raylı sistemlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Gaziemir-Karabağlar Metrosu ile ilgili olarak hem Karabağlar hem de Gaziemir Belediye Başkanlarımıza ilk sunumu gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde muhtarlarımızla ve meclis üyelerimizle de geniş katılımlı bir toplantı yaparak Karabağlarlı ve Gaziemirli vatandaşlarımıza sunum yapacağız, güzergahları göstereceğiz. Aynı şekilde Halkapınar-Kemalpaşa Metrosu ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Kısacası İzmir'i demir ağlarla örmeye devam edeceğiz. İçiniz rahat olsun; bütün Türkiye'nin bu kasvetli ortamında, bu ekonomik krizin derinleştiği, enflasyonun yükseldiği, hayat pahalılığının tırmandığı günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi yatırımlarına kesinti vermeden, hiçbir şekilde durmadan devam edecek. İzmirlilere hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu tarihi ana tanıklık ederken bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Yeni yılınız kutlu olsun.”