Yıllardır hizmet veren, özellikle çocuk ve gençlerin en sevdiği mekanların başında gelen İzmir Lunapark'ın kapatılması kararı vatandaşlardan tepki gördü.

Vatandaşlar, İzmir ve Ege Bölgesi'nde binlerce insanın hatıralarının canlı tanıklığını yapan İzmir Lunapark'ın, 7'den 70'e tüm İzmirliler için ayrı bir anlam taşıdığını ifade etti.

İzmir'in bu önemli değerinin korunması gerektiğini söyleyen vatandaşlar gerekli düzenlemelerin yapılıp, İzmir Lunapark'ın kapılarını kapatmaması görüşünde birleşti.

SELMAN AS (ÖĞRENCİ: Lunapark, İzmir için önemli mekanlardan birisi. Sembolik bir anlamı var. Küçük büyük herkesin eğlenebildiği bir yer. Kapatılmasını istemiyorum.

MURAT ÜNAL (TEKNİSYEN): Burası uzun zamandır İzmir için önemli bir buluşma noktası oldu. Her yaştan İzmirli için önemli bir eğlence merkezi. Kentin merkezinde ailecek gelinebilecek, vakit geçirilebilecek bir yer. Buradan çevredeki esnaf da faydalanıyor. Eğer kapatılmazsa daha çok insan yararlanabilir diye düşünüyoruz.

ZEHRA ÜNAL: Fuar alanı doğal ortamıyla insanın stresini atabileceği sayılı yerlerden birisi. İzmir Lunapark, hem sosyal hem de kültürel olarak önemli bir merkez. Bu nedenle özellikle çocuklu ailelerin uğrak noktası. Daha çok insanın bu imkanlardan yararlanabilmesi gerekiyor.

YUSUF KALKAN (ÖĞRENCİ): İzmirde yıllardır kapıları açık kalan ve insanları mutlu eden lunaparkın kapatılması kararını doğru bulmuyorum. Burası hoşça vakit geçirilebilecek güvenli bir yer. Farklı oyun alternatifleriyle insanlar keyifli saatler yaşayabiliyorlar.

BUSE ÇİLENK (ÖĞRENCİ): İzmir Lunapark, insanların hem eğlenebilecekleri hem de yeşil ortamın içinde nefes alabilecekleri bir buluşma noktası. Yalnız İzmir'den değil çevre illerden de insanlar buraya gelerek beraber vakit geçiriyor ve eğleniyor. Bence lunaparkın kapatılması kararı gözden geçirilmeli.

Tugay ne demişti?

İz Gazete'den Gönül Soyoğlu'un sorularına yanıt veren Tugay, Lunapark'la ilgili şu açıklamayı yapmıştı: "Lunaparkı büyük ihtimalle kaldıracağız. Sözleşme süresi dolmak üzere zaten,  lunaparka çok yoğun bir talep olmadığını gördük. Bir oyun, eğlence alanı tasarlanabilir ancak şu andaki haliyle değil. Dünyanın pek çok güzel yerinde, şehir parklarında gezdim ve gördüm. Şu anda sahip olduğumuz lunaparkın uygun olmadığını düşünüyorum. Eğlence parkı ya da ünitenin park içerisinde olmayacağı anlamına gelmiyor. Temizliği, düzeni ve görüntüsü açısından İzmir’e biraz daha uygun bir şey düşünüyorum.

Aslında dünyanın çoğu yerinde bu eğlence parkları artık şehrin biraz kenarında, dışında oluyor. Çok uzak bir alanda değil ama dışarıda. Legoland tarzı bir şeye aslında ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Şu anda kesin bir projeye dönüştürmediğimiz için biraz söylerken çekiniyorum ama Kültürpark’a mı yapmak yoksa başka bir konumu, daha rahat kullanılacak bir alanı düşünebilir miyiz? Diye düşünüyorum."

Kaynak: Haber Merkezi