Yüksek enflasyon ve artan yoksulluk nedeniyle asayiş sorunlarında artış gözlemlenirken, İzmir’in Çiğli ilçesinde şaşkınlık veren kapkaç vakası yaşandı.

Kimliği belirlenemeyen bir şahıs, geçen günlerde Çiğli’de seyyar şans oyunları ve bilet satıcısı Adnan Ermiş’in tezgahından kazı-kazan biletlerini çalarak kaçtı.

Olayın mağduru Ermiş, yaşanan kapkaç olayını ekonomik krize bağladı. İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Odası Başkanı Paşa Çakmak ise güvenlik sorununa dikkat çekti.

Toplam 41 bin 790 lira çalındı

Yaşadığı kapkaç olayını anlatan mağdur Adnan Ermiş, şu ifadeleri kullandı:

“Çiğli’de bilet satıyordum. Bir kapkaççı geldi ve ‘hayırlı işler’ dedi. Bunu söylediği anda iki çeşit kazı kazanı alıp kaçtı. Ben de koştum ama arkasından yetişemedim. Tabi o anda can güvenliğim de çok önemliydi. O yüzden yanaşamadım. Polis ekiplerini aradım ve hemen geldiler. Karakola gidip ifade verdim. Benden toplam 41 bin 790 lira çalındı. Bir an önce zararımı öderse şikâyetçi olmayacağım. Ama ödemezse bu işin takipçisi olacağım. Gerekirse Cumhuriyet başsavcılığına gideceğim. Benim canım yandı başkalarının yanmasın.”

Ekonomi bozuk olduğu için bu tür şeyler yaşanıyor

Bu tarz olayların daha önce de yaşandığını kaydeden Ermiş, vakaların artmasını ekonomik krize bağlayarak şunları kaydetti:

“Daha önceden de bu tarz olaylar yaşamıştım. Ama bu kadar büyük yaşamamıştım. Bu ekonomiden dolayı… Kapkaççı ‘ben bunu götüreceğim, hayatım kurtulacak’ niyetiyle alıp götürdü. Büyük ikramiye bana çıkacak amacıyla götürdü ama her bilete çıkacak diye bir şey yok. Hep ekonomik kriz nedeniyle… İnsanlar bir umut diyorlar. Ekonomi bozuk olduğu için bu tür şeyler yaşanıyor.”

Kapkaç olaylarından başımız çok ağrıyor

Yaşanan kapkaç olayını değerlendiren İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Odası Başkanı Paşa Çakmak, büyük ikramiye hayaliyle hırsızlığa yönelimin arttığını belirterek şunları söyledi:

“Kapkaç olayını kazı kazanın çok satışına bağlıyorum. İnsanlar her pakette büyük ikramiye var sanıyor. Çalan kişi de büyük ikramiye için çaldı. Bu vatandaşa üzülüyorum. Çünkü yanlış yaptı. Gariban bir insanın, borcunu ödemek için çalışan bir arkadaşın kazı kazanlarını kapkaçla çalıyor. Bizim kapkaç olaylarından başımız çok ağrıyor. Büyük ikramiye 8 milyon. Her pakette var sanıyorlar. Bu olaylar devamlı oluyor. Bir motorlu arkadaşın motorunu çaldılar, 70 bin civarında kazı-kazanı gitti. İnsanların gelir durumları düştü, para kazanamıyor. Bir insan kapkaç yapar mı? Ekonomik kriz şu anda çok vahim duruma geldi.”

Üyelerimiz şikayetçi olmaya korkuyor

Güvenlik sorununa da dikkat çeken Paşa, şu ifadeleri kullandı:

“Ayrıca insanlar gelip üyelerimizin kazı-kazan çöplerini toplayıp büyük ikramiyeyi bulabilir miyiz diye bakanlar var. Bu gibi olayları önce de yaşadık. Ama üyelerimiz şikayetçi olmaya korkuyor. Çünkü tehdit ediliyoruz.”

Kaynak: ANKA