Şermin ÇOLAK-Ege Bölgesi Ağrı Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Tekin Yalçın, İzTV’de Özgür Coşkun’un sunduğu Gündem Özel programına konuk oldu. 35 yıldır İzmir’de yaşadığını dile getiren Yalçın, Ağrı’yı ayrıntılarıyla anlattı. O bölgedeki ekonomik sıkıntılardan dolayı metropol kentlere göçler olduğunu kaydeden Yalçın, “Kültürümüzü İzmir’de yaşatmaya çalışıyoruz” dedi. Ege bölgesinde 400 bin civarı, sadece İzmir’de ise 200 binden fazla Ağrılı olduğunu kaydeden Yalçın, il bazındaki sıralamalara göre Ağrılıların 5’inci sırada yer aldıklarını söyledi.

"İzmir'in de merkezindeyiz'

Federasyonun faaliyetlerini de anlatan Başkan Yalçın, “Ege Bölgesi Ağrı Dernekleri Federasyonu resmi statüsünü 2008 yılında kazanmış. Zaten düzenleyeceğimiz etkinliğin resmi teması da 15’inci yılımızı kutluyor olmamız. 30’a yakın derneğimiz var, Nazilli, Denizli, Manisa, Turgutlu… Tabii İzmir’de dernek sayılarımız biraz daha fazla çünkü merkezimiz burası. Yerimiz Mürsel Paşa Bulvarı’nda. İzmir’in de merkezindeyiz. Çok güçlü bir hemşire kitlesiyle, iyi şeyler yapmak için bir mücadele veriyoruz” dedi.

Hem 15'inci yıl hem açılış

Pazar günü (24 Eylül) Büyük Ağrı Buluşması olacağını kaydeden Yalçın, etkinliğe çok büyük bir katılım olacağını belirtti. Yalçın, “Etkinliğimiz Buca Kaynaklar’da olacak. Özgür bir piknik olacak” ifadelerini kullandı. Daha önce pandemiden kaynaklı büyük etkinlikler yapamadıklarını belirten Yalçın, “Pandemi sonrası Ege Bölgesi Ağrı Dernekleri Federasyonu kendi mülkünü aldı. Tabi mülkü alırken Ağrılı iş insanları yardımcı oldu. Açılışı yapacağımız zaman maalesef 11 ilimizi etkileyen bir deprem meydana geldi ve her şeyi erteledik. Daha sonra seçim atmosferi başladı. Son olarak küçük bir alanda yapmayalım bu etkinliği dedik. Biz de büyük bir alanda şenlik yapalım diye düşündük. Geniş bir kitleyle hem 15’inci yılımızı hem açılışımızı kutlayacağız” açıklamasında bulundu. Yalçın, “Hiçbir STK’nın yapamayacağı organizasyonu yaptık” diyerek şenliğin tüm bilboardlarda yer aldığını da sözlerine ekledi. Yalçın, Ağrılı sanatçıların da şenlikte yer alacağını ve sanatçıların maddi bir talepte bulunmadığını belirterek, “İzmir’de örnek bir festival olacak” ifadelerini kullandı. Yalçın kimsenin davetiye beklemesine gerek olmadığını kaydederek “Ev sahibi Ağrılılar” dedi.

‘Siyasi parti katkısı yok'

Festivalde dağıtılacak ürünlerin hammadesinin Ağrı’dan geleceğini belirten Yalçın, “Mangallar kurulacak, isteyen istediğini getirecek. Sınırlama yok. Ağrı’ya özel stantlarımız olacak. Derneklerimizin stantları olacak çünkü kendilerini ifade edecek, eksikleri, önerileri dinleyecekler” şeklinde konuştu.

Yalçın festival için ayrıca, “Herhangi bir siyasi partinin, herhangi bir kurumun, herhangi bir belediyenin katkısı yok, kabul etmedik. Hatta belediyelerimizden destek geldi ama biz kabul etmedik. Bunda kötü bir şey yok, imkânımız vardı” dedi. Yalçın İzmir’deki yerel ve genel yöneticilerin Ağrılıları görmesi gerektiğinin de altını çizdi. Yalçın, “Bugün İzmir’deki ekonomik katma değeri baz alırsak Ağrılılar birinci olur. Örnek veriyorum Ticaret Odası’nın A takımında Ağrılılar vardır. Yaşadığımız şehirde bir şeyler yapacaksak yöneticiler bunları görmeli” dedi.

'Ağrılıları da görün artık'

“Biz bütün siyasi partilere eşit mesafedeyiz” diyen Yalçın, “Bizi yönetecek olan bizden daha iyi olmalıdır. Ağrılıları da görün artık. Bizim kimseden destek almamızın sebebi bu. Bir siyasi parti bize bir şey veremez, biz vermek istiyoruz. İl bazındaki sıralamalara göre Ağrılılar 5’inci sırada ama yönetimde 5’inci sırada değil. Biz de olalım istiyoruz” diye konuştu. Yalçın, Ağrılıların görülmemekten dolayı kırgın olduğunu söyledi. Şahin Balıkçılık ve Su Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Ağrılı Şahin Çakan üzerinden örnek veren Yalçın, “Şahin Çakan ekonomisini alıp Ağrı’ya götürmüyor ki… Fabrikası burada, Ticaret Odası burada, yurtdışına ihracat yapıyor ve bunu İzmir’den yapıyor. Katma değeri İzmir’e. Deseler ki Şahin Başkan bize Ağrılı lazım, sana bin tane Ağrılı getirir, biz bunları bekliyoruz” şeklinde konuştu.

‘Derneklere sahip çıkın'

Hemşehrilerine nerede Ağrılı derneği varsa sahip çıkmaları çağrısında da bulunan Yalçın, “Sahip çıktığınız zaman o derneğe, o federasyona bir özgüven geliyor. Bu dernekler büyük sıkıntılarla kurulmuş, bize bunu geniş kitlelere ulaştırmak, gençlerimizi bir araya getirmek, yaşadığımız alanlara faydalı olmak yakışır. Yeter ki hemşerilerimiz derneklerimize sahip çıksınlar” açıklamasını yaptı.

 

Bizi saymayanı sandıkta yok sayacağız

2024 yerel seçimlerine yönelik ise Yalçın, “Artık yeter, Ağrılıların beklentisi, Ağrılıları yanlarına almalı. 30 tane ilçe varsa bu ilçelerde belediye başkanları Ağrılı olmalı. Bu Ağrılıların kaybı değil yaşadığımız bölgenin eksiğidir. 200 bini aşkın bir nüfusa sahip olan bir ilin temsilcileri sizde yoksa vay halinize… Bizi saymayanı biz de sandıkta yok sayacağız. Etkinlikten sonra bunun toplantısı tekrar bir masaya yatıracağız” dedİ.

Yalçın son olarak yine şenlik daveti yaparak, “Gün birlik günüdür, gelin kültürümüzü birlikte yaşatalım” sözleri ile hemşirelerine seslendi.

"Bugün İzmir’deki ekonomik katma değeri baz alırsak Ağrılılar birinci olur. Örnek veriyorum Ticaret Odas’nın A takımında Ağrılılar vardır. Yaşadığımız şehirde bir şeyler yapacaksak yöneticiler bunları görmeli"