İzmir'in doğal güzellikleri saymakla bitmiyor. Bu güzelliklerden biri de Derekahve. Adeta cennet bahçesi olan Derekahve ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Peki Derekahve nerede? Nasıl gidilir? Detaylar haberimizde...

Derekahve nerede?

Derekahve İzmir'in Tire ilçesinde yer alan bir yerdir. Bir dere kenarına kurulu olan yer doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir.

Tire için bu mekanın tarihten gelen çok önemli özellikleri vardır. Tireliler Hıdrellezi hep bu mekânda kutlamayı tercih ederken Tire de yaşayan diğer unsurlar da burada bulunan Ayazma nedeniyle Derekahveye ayrı bir kutsallık atfetmekteydiler.

Tirelilerin Hıdrellezi yoğun olarak niçin bu mekanda kutlandığını Derekahvenin bereketli yeşilliğine ve bir zamanlar doğal yollardan gürül gürül akan deresine bakarak bereketi ve baharı temsil etmesine bağlamak uygun görülürken, Tire de yaşayan Hıristiyan Rumların da burada bulunan üst katı mescit alt katı Ayazma olan dinsel mekanı kutsamaları dinler arası çatışmanın ardından ulaşılan birlikteliğin bir sonucudur.

Derekahve Tire Belediyesi tarafında 2000 yılında yapılan çevre düzenlemesiyle bugün ki görünümüne kavuşmuş ve Tirelilerin yanı sıra Tireyi ziyaret edenlerin de en yoğun şekilde uğrak yerlerinden biri olmuştur.

Eğer Tire'ye yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir yerdir Derekahve. Burada ailenizle birlikte doğanın ve huzurun keyfini çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda burada bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekanlar da vardır.

Tire’ye Nasıl Gidilir?


Tire’ye İzmir’den ulaşmak için tercih edilebilecek pek çok alternatif ulaşım yöntemi mevcut. İzmir Otogarı ya da Gaziemir’den Tire’ye otobüs seferleri düzenleniyor. Ayrıca Adnan Menderes Havalimanı’ndan Basmane-Denizli trenine binerek Torbalı’da inip Tire’ye aktarma yapabilirsin. Ancak rahat rahat gezmek istiyorsanız özel bir araçla gitmenizi tavsiye ederiz.

İzmir Tire arası ne kadar sürüyor?

Tire'ye İzmir-Aydın otoyolu üzerinden gidebilirsiniz. İzmir ile Tire'nin arası ise 1 saat 7 dakika sürmektedir.

Özlem ÇİMEN DURMAZ

Editör/ İzmir haberleri