Alışveriş merkezi, büyük ve orta büyüklükteki kentlerde çeşitli ürünlerin ve yaygın markaların satışı için genelde bir firma bünyesinde bazen de kooperatif olarak faaliyet gösteren büyük satış mağazası olarak tanımlanıyor.

Vatandaşlar ihtiyaçlarını gidermek için kimi zaman da sadece gezmek ya da yemek yemek için alışveriş merkezlerini tercih ediyor.

Peki İzmir'de kaç alışveriş merkezi var? İzmir'in alışveriş merkezleri nereler?


Optimum İzmir Alışveriş Merkezi

Optimum, İzmir'in Gaziemir ilçesinde yer almaktadır. Ege Bölgesi'nin en büyük AVM'sidir. 250 mağaza, 3000 araçlık otopark, bowling ve sinema salonu, buz pateni pisti ve çocuklara yönelik 3000 metrekarelik 2 ücretsiz oyun parkı bulunur. Ayrıca Optimum 'da 1400 kişilik yemek salonu da bulunmaktadır.

İstinyePark İzmir

13500 m2 gökyüzü manzaralı lüks caddesi, sinema, kültür sanat ve performans merkezi ve hemen yanında yer alan 5 yıldızlı otel ile birlikte vapur iskelesi, metro ve tramvay hattı ile otobüs terminalinin birleşim noktasında, kolay ulaşım imkanı sağlayan avantajlı bir konuma sahiptir. İstinyePark İzmir, cam kubbesi ve açık yeşil alanlarıyla ziyaretçilerine kapalı alan konforunu ve açık alan ferahlığını aynı anda yaşatmaktadır.


Mavibahçe Alışveriş Merkezi

MaviBahçe, İzmir'in Karşıyaka ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezidir. 14 Kasım 2015'te açılmıştır. EGE Park Mavişehir AVM ile Hilltown Karşıyaka'nın arasında yer almaktadır. MaviBahçe, İzmir'in en büyük çocuk mağazaları ve eğlence alanı katına ve ilk IMAX sinemasına sahiptir.


Hilltown Karşıyaka Alışveriş Merkezi

Adını mimari özellikleri ile birlikte küçük bir şehri andırması sonucu alan Hilltown Karşıyaka, 42'si kafe-restoran olmak üzere yerli ve yabancı 190 mağazası, İzmir'de ilk kez Hilltown Karşıyaka'da yer alan 'Starium' salonu, Gold Class ve Home Class salonlarını da içeren toplam 7 adet sinema salonu, 2.750 araçlık kapalı otoparkı, farklı yaş grupları için toplamda 1.500m2'lik çocuk oyun parkı, 2.000 m2'lik etkinlik alanı, rengarenk peyzaj mimarisi ve tamamlanmış meydanları ile ziyaretçilerine keyifli bir sosyal yaşam alanı sunuyor.


Özdilek Alışveriş Merkezi

İnciraltı'nda, Çeşme yoluna 3 km mesafede bulunan Özdilek İzmir Alışveriş Merkezi; mağaza, market ve kafe-restoran kısımlarıyla hizmet vermektedir. Tüm bunların yanı sıra, çocuklar için özel hazırlanmış StarPark eğlence merkezi ve 3-8 yaş arası minikler için uzmanlar denetiminde çocuk bakım odası bulunan alışveriş merkezi 1000 araçlık otoparkıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.


Agora Alışveriş Merkezi

Etkinlik ve çocuk alanı, sinema salonu, kafe ve restoran katı bulunan ve giyimden elektroniğe, mücevher, saat ve aksesuardan sağlık ve kozmetiğe kadar ihtiyaç duyduğunuz hemen her ürünün mağazasını bulabileceğiniz Agora Alışveriş Merkezi Balçova İzmir-Çeşme otoyolu üzerinde bulunuyor. Müşterilerine ücretsiz otopark servisi sunan Agora AVM'de aynı zamanda oto yıkama, terzi ve kuru temizleme gibi hizmetler sunuluyor.

Bamboo Urla Alışveriş Merkezi

Bamboo Urla, İzmir'de lüks yaşamın yeni merkezi olan Urla'nın lokasyon ayrıcalığıyla, sadece yaz mevsimi değil, dört mevsim İzmir'in kazançlı alışveriş ve yaşam merkezi konumunda bulunuyor. İzmir-Çeşme yolunda bulunan Bamboo Urla, yeme içme alanları, sineması, mağazalarıyla bölgenin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra keyifli buluşma ve dinlenme noktası olarak ön plana çıkıyor.


Forum Bornova Alışveriş Merkezi

Forum Bornova, Ege Bölgesi'nin ve İzmir'in ilk açık hava alışveriş merkezidir. 200.000 metrekarelik bir alan üzerinde kurulmuş olan Forum Bornova, Ege Üniversitesi'nin hemen yanında yer alması nedeniyle öğrencilerin sıklıkla uğradığı yerlerden biridir. AVM'nin içinde dünyaca tanınmış markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Kapalı ve açık alanları bulunan Forum Bornova'da 128 mağaza, 7 sinema, 3000 araçlık otopark ve çocuklar için eğlence alanları var. 2 ayrı bulvarı birbirine bağlayan meydanlar ve sokaklardan oluşan Forum Bornova'ya yılda 12 milyon ziyaretçi gelmektedir.


Balçova Kipa Alışveriş Merkezi

Balçova Kipa AVM mağazaları, restoranları, sinema salonları, açık ve kapalı alanları ile ziyaretçilerini ağırlıyor. AVM'de yıl boyunca çeşitli etkinlikler ve eğlence aktiviteleri düzenleniyor.


Asmaçatı Alışveriş Merkezi

İzmir Balçova'da bulunan Asmaçatı AVM, İzmir'in en uzun cadderinden biri olan Mithat Paşa Caddesi üzerinde toplu taşıma ile kolayca ulaşılabilen bir konumdadır. 2 kat olarak inşa edilen alışveriş merkezi, konsept olarak `çardak` tan yola çıkan avm bina mimarisi ile ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir.


Ege Park Balçova Alışveriş Merkezi

Toplam 22.000 m2`lik kiralanabilir ile 2 kata dağılan mağazaları ve üst katlarında yer alan 22 katlı oteli ile şehrin ilgi gören AVM'lerinden biridir Ege Park Balçova. Alışveriş merkezi içinde yerli ve yabancı pek çok markanın mağazası bulunmaktadır.


Point Bornova Alışveriş Merkezi

285.000 metrekarelik inşaat alanı üzerine kurulmuş olan AVM'de 108 mağaza bulunmaktadır. İzmir'e ilk VİP sinema bu projeden sonra gelmiştir. Dağ, deniz ve şehir temalarından oluşan AVM'nin tavanı 45 saniyede açılıp kapatılabiliyor. Sakin bir alışveriş deneyimi yaşamak isteyen kişiler Point Bornova'yı ziyaret edebilir.


Selway Outlet Alışveriş Merkezi

2006 yılında İzmir'in ilk outlet alışveriş merkezi olarak hizmet vermeye başlayan Selway Outlet, 100'ün üzerinde yerli ve global marka ile İzmir'in tercih edilen noktalarından biri olmuştur. 55.000 m2 toplam alanda 35.000 m2 kiralanabilir alan ile hizmet veren Selway Outlet, 3.500 araçlık açık otoparkı ile konforla alışverişi birleştirmektedir.


İzmir Park Alışveriş Merkezi

İzmir Park, Konak, Şirinyer, Hatay yerleşim alanlarının birleşme noktasında , Konak Meydanı'na 1,5 km mesafede yer almaktadır. 32 bin metrekarelik inşaat alanına kurulan, 13.2 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olan İzmir Park'ta, 50'den fazla mağaza ve 500 araçlık otopark bulunuyor.

Konak Pier Alışveriş Merkezi

Bina 1888 yılında, şimdiki Konak Atatürk Meydanı'na 500 metre uzaklıkta, deniz kıyısında inşaat edilmiştir. Yapı yığma taş yöntemiyle inşaa edilip dışı sıvayla kaplanmıştır. Çatı dizaynı için ise destek sistemi kullanılmıştır. Önceleri bina gümrük binası olarak kullanılsa da 1960'larda balık haline dönüştürülmüştür ve 1987 yılına kadar bu işlevini sürdürmüştür.1990'ların ilk yarısında ESHOT tarafından ofis olarak kullanılmıştır.1996-2002 yılları arasında yapılan restorasyon düzenlemeleriyle Konak Pier bugünkü görüntüsüne ve alışveriş merkezi olan işlevine kavuşmuştur. Bina son dönemde, yapı tekniği göz önünde bulundurularak, Paris'te bulunan Eiffel Kulesi'nin meşhur Fransız mimarı Gustav Eiffel ile ilişkilendirilmeye çalışılıyorsa da henüz bununla ilgili bir belgeye ulaşılamamıştır.

Çiğli Kipa Alışveriş Merkezi

Çiğli Kipa AVM mağazaları, restoranları, sinema salonları, açık ve kapalı alanları ile ziyaretçilerini ağırlıyor. AVM'de yıl boyunca çeşitli etkinlikler ve eğlence aktiviteleri düzenleniyor.

Ege Park Mavişehir Alışveriş Merkezi

1999'da Karşıyaka ilçesine bağlı Mavişehir Mahallesi'nde, EGS Holding tarafından EGS Park Mavişehir Moda ve Alışveriş Merkezi adıyla açıldı. 2006 yılında Ege Varlık tarafından satın alınarak adı EGE Park Mavişehir olarak değiştirildi. 2 kattan oluşan alışveriş merkezinde, pek çok markaya ait alışveriş mağazalarının yanı sıra Cinemaximum sinemalar zinciri tarafından işletilen sinema salonları bulunmaktadır.


Westpark Outlet Alışveriş Merkezi

Westpark yarı açık mimari bir konsepte yapılmıştır. 2500 araç kapasiteli otopark, sinema salonu ve 170 mağaza bulunmaktadır. Birbirine üst geçitle bağlanan 2 binadan oluşan Westpark'ta Ege'nin ilk akvaryumu bulunmaktadır.

Park Bornova Outlet Center

Yaklaşık 33.000 metrekarelik açık alan üzerinde, 17.742 metrekarelik kapalı yapıda yer alan Park Bornova'nın 13.000 metrekare kiralanabilir alanı bulunmaktadır. Market, sinema, bowling, çocuk oyun merkezi ve kafeleriyle de ziyaretçilerine keyifli zaman geçirme imkanı sunmaktadır.

Novada Menemen Alışveriş Merkezi

Novada Menemen, Ege mimarisini yansıtan, açık hava konsepti ile İzmir-Çanakkale asfaltı üzerinde, hem bölge halkı hem de yerli ve yabancı turistler için renkli bir mola noktasıdır.