Karşıyaka’da komşusunun 12 yaşındaki çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen sanık yeniden yargılandı. Sanığa verilen cezanın temyiz sürecinde bozulmasının ardından yeniden görülen davanın karar duruşmasına sanık H.P, müşteki çocuğun ailesi, taraf avukatları ile Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) avukatları katıldı.

20 yıl hapis cezası verildi

Sanık H.P. son savunmasında suçsuz olduğunu, beraat talep ettiğini söyledi. Cumhuriyet savcısı, mütalaasında sanığın üzerine atılı suçlardan toplamda 30 yıla kadar hapsini istedi.
Mahkeme heyeti, önceki kararını yineleyerek sanık H.P'nin "çocuğun cinsel istismarı" suçundan 12 yıl 6 ay ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 7 yıl 6 ay olmak üzere toplam 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

UCİM: Geç de olsa adalet yerini buldu

Duruşmanın ardından açıklama yapan UCİM Avukatı Candan Tekin, geç de olsa adaletin yerini bulduğunu belirterek, "Çocukların bir kez dinlenmesini istiyoruz. Bu dava özelinde çocuğun olayı unutmasına dahi izin verilmedi. Sürekli çocuk dinlendi." dedi.

Olay ne zaman gerçekleşti?

Karşıyaka ilçesinde H.P, 2019 yılında komşusunun 12 yaşındaki oğluna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Sanık hakkında hazırlanan iddianamede 30 yıla kadar hapis cezası istenmişti.
Karşıyaka 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, sanığa toplam 20 yıl hapis cezası verilmiş, Yargıtay'ın "çocuğun tekrar dinlenilmesi" gerekçesiyle bozma kararının ardından çocuk İstanbul Adli Tıp Kurumunda yeniden dinlenmişti.

Kaynak: AA