Meryem Ana Evi, Efes çevresinde yer alan Bülbüldağı'nda bulunan bir Katolik mabet yeridir. Selçuk'a 7 km uzaklıktadır. Ev, 19. yüzyılda Katolik rahibesi olan Anne Catherine Emmerich (1774-1824)'in rapor edilmiş rüyalarını takiben keşfedilmiştir. Görümleri ölümünden sonra Clemens Brentano'nun kitabında toplanmıştır. Katolik Kilisesi evin gerçekten Meryem Ana'nın olup olmadığı hakkında bir yorum yapmamıştır, fakat ev keşfedildiğinden bugüne düzenli olarak hac ziyaretleri almaktadır. Anne Catherine Emmerich 3 Ekim 2004 tarihinde Papa II. İoannes Paulus tarafından kutsanmıştır.

Katolik hacılar İsa'nın annesi Meryem'in, Havari Yuhanna tarafından bu taş eve getirildiği ve cennete alınışına kadar bu evde yaşadığına inanarak ziyaret etmektedirler.

Bu kutsal mekan çeşitli papaların ziyaretine ve Patriklik Kutsanmasına layık görülmüştür. İlk hac ziyareti 1896'da gelen Papa XIII. Leo tarafından yapılmıştır ve en son olarak 2014 yılında Papa Franciscus tarafından ziyaret edilmiştir.

Meryem'in mezarının da Bülbüldağı'nda olduğu düşünülür.

Efes antik kentin üst kapısının yanından geçilerek çıkılan Meryem Ana ören yerinde, küçük bir Bizans kilisesi bulunmaktadır. Burada İsa'nın annesi Meryem'in yaşadığına ve öldüğüne inanılır. Hristiyanlar tarafından kutsal sayılır ve ziyaret edilir, hastalara şifa aranır, adaklar adanır.

Meryem Ana Evi nerededir?

Meryem Ana Evi İzmir'in Efes Selçuk ilçesinde yer alır. Selçuk'a 9 km uzaklıktadır.


Meryem Ana Evi'ne nasıl gidilir?

Meryem Ana Evi ziyaret saatleri 08:00 ile 18:00 arasındadır.

Meryem Ana Evi’ne gidebilmek için herhangi bir halk otobüsü bulunmamaktadır. Meryem Ana Evi’ne ulaşabilmek için şahsi arabalar dışında sadece taksilerden faydalanmak mümkündür.(Selçuk garajı ve Efes ören yeri taksi durakları.) Bunların dışında Efes üst kapıdan doğa içinde 1 saatlik yürüyüş ile Meryem Ana Evi’ne ulaşmak mümkündür.

Kaynak: Haber Merkezi