İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Tatbikat Alanı'nda 30 Ekim 2020'de İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen ve 117 kişinin hayatını kaybettiği depremin 3'üncü yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi.  

Yapıları süratli olarak güvenli hale getirmeliyiz!

Anma programında konuşan İzmir Valisi Süleyman Elban, 30 Ekim 2020 İzmir ile 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi. Konuşmasında deprem yönetmeliğinden önceki yapı stoğunun güven vermediğini dile getiren Elban, "Depremle ilgili çok çalışma yaptık fakat yaşadığımız afetler gösteriyor ki ya yeterince çalışma yapamamışız ya da eskiden kalan yapılarımızı, yaptığımız çalışmalara uygun hale getirememişiz. Yapının doğru yere ve güvenli yapılması çok önemli. Deprem yönetmeliğine uygun yapılar dışındaki yapı stoğu bize güven vermiyor. Yıkılan yapıların yüzde 98'i deprem yönetmeliğinden önce yapılmış yapılar. Yapı stoğu açısından bir endişemiz var. Hükümetimizin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın acele ettiği kentsel dönüşüm konusunda bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma çok önem arz ediyor. Yapı stoğumuzu çok süratli bir şekilde depremlere dirençli, mevzuata uygun hale getirme mecburiyetimiz var" dedi. 

AFAD hedefini açıkladı: 100 bin kurtarıcı yetiştirmek 

İzmir depreminde arama kurtarma ekiplerinin 107 kişiyi enkazdan çıkardığını belirten AFAD İzmir İl Müdürü Kartal Muhcı, "Ekiplerimiz 107 kişiyi enkaz altından sağ olarak kurtardı, 960 vatandaşımızda yaralı olarak enkazdan çıktı. O zaman ilimizde sivil toplum kuruluşu 7-8 iken şu anda 50'inin üzerinde arama kurtarma ekibimiz var. Ülkemizin yüzde 95'i deprem bölgesi. İzmir'de 1 milyon 200 bin vatandaşa eğitim verildi" dedi. Muhcı ayrıca, kentte hedeflerinin 100 bin arama kurtarmacı yetiştirmek olduğunun altını çizdi. 

38 sivil toplum kuruluşundan ortak tatbikat 

Konuşmaların ardından AFAD ile 38 sivil toplum kuruluşundan toplam 289 kişinin katılımıyla geniş kapsamlı deprem tatbikatı gerçekleştirildi. AFAD Tatbikat Alanı eğitim parkurundaki tatbikatta senaryo gereği enkaz altında kalanlar kırıcı ve kesici aletler yardımıyla kurtarıldı, yangınlara müdahale edildi. Vali Elban, tatbikata katılan arama kurtarma ekiplerine teşekkür belgesi takdim ederken tatbikatın ardından AFAD ile 38 sivil toplum kuruluşuna ait 60 araç, kentte konvoy oluşturdu.