İzmir Metro A.Ş’nin 24. yaşı Halkapınar’daki Genel Müdürlük binasında kutlandı. Kutlamaya İzmir Metro A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Alev, İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Ertan Sayılkan ve personel katıldı. Öte yandan öğlen saatlerinde Demir Yol-İş Sendikası İzmir Şubesi, mobbing ve işten çıkarmalarla ilgili basın açıklaması düzenledi. Sendika yarından itibaren sakal bırakıp sivil kıyafetlerle çalışarak eylem gerçekleştireceklerini duyurdu.

İzmir Metro’nun 24’üncü yaşı töreninde konuşan İzmir Metro A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Alev, gururlu ve heyecanlı olduklarını belirterek, “Hepimiz için çok önemli bir gün. İzmir Metrosu, çeyrek asırlık bir çınar olmanın sınırına gelmiş durumda, hatta çeyrek asırlık. Muhteşem bir dönem. Genç ve dinamik, enerjik bir kuruluşuz ama bunun yanı sıra olgun yaşlardaki bir şirketin de neferiyiz. 1999 yılının 1 Eylül’ünde şu kapıdan içeriye girdim. 22 Mayıs’ta da ekip ruhuyla bu işletmeyi devreye aldık. Ne mutlu ki Cemil Tugay başkanımız da raylı sistemleri önemseyen bir stratejik yaklaşımla ulaşıma bakıyor. Daha çok işler yapacağız. 24 yaşında olgun bir yapı haline gelen şirketimizin, bundan sonra da yeni çalışmalarla, daha da dinamik yoluna devam edeceğini düşünüyorum” dedi.
İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Ertan Sayılkan ise, “24’üncü kuruluş yıl dönümümüz hepimize hayırlı olsun, kutlu olsun. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma, paydaşlarımıza, yolcularımıza saygılarımı sunarım. Şirketimiz umarım uzun yıllar başarıyla, kazasız belasız hizmetlerine devam eder” diye konuştu.

Bir yanda işçiler grev açıklaması yaptı

Demir Yol-İş Sendikası İzmir Şubesi, mobbing ve işten çıkarmalarla ilgili basın açıklaması düzenledi. Demir Yol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral “Haklarımızı almak için yaptığımız yasal grevden sonra Metro A.Ş. yönetimi intikam alma duygusuyla çalışanlara kin ve nefretle zulüm yapmaktadır” dedi
 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve İzmir Metro A.Ş’ye seslenen Giral, yarından itibaren sakal bırakıp sivil kıyafetlerle çalışarak eylem gerçekleştireceklerini ifade ederek taleplerini şöyle sıraladı:
“Emeğin ve emekçinin dostu Sayın Cemil Tugay Başkanımızın bu zulme bir an önce dur demesi ve Metro emekçisine sahip çıkmasıdır. Değerli kardeşlerim, Sesimizi duyurana kadar yarın sabahtan itibaren sivil kıyafetle birlikte sakal eylemine başlıyoruz. Eğer sesimize kulak veren olmazsa eylemlerimiz artarak devam edecektir. Çözüme ulaşmasını diler; Daha iyi çalışma koşulları için vermiş olduğumuz mücadelemizde sıkıntılarımızın vakit kaybedilmeden giderilmesini talep ederiz” dedi.

Büyükşehir’de işçi krizi İzmir Metro A.Ş’ye sıçradı: Çalışanlara kin ve nefretle zulüm yapılıyor Büyükşehir’de işçi krizi İzmir Metro A.Ş’ye sıçradı: Çalışanlara kin ve nefretle zulüm yapılıyor

İstatistikler ile İzmir Metro

İzmir’de toplu ulaşımın can damarı İzmir Metro A.Ş, 24. hizmet yılını geride bıraktı. 22 Mayıs 2000 tarihinde 11 kilometre hat uzunluğu ve 10 istasyonla toplu ulaşım hizmeti vermeye başlayan İzmir Metro A.Ş., Narlıdere Metrosu,  Konak,  Karşıyaka, Çiğli tramvayları ile birlikte bir ulaşım devi haline geldi.  60 kilometrelik hafif raylı sistem ağı ile 24 yılda 1 milyar 400 milyon yolcu taşıyan ve kent içi raylı sistem ulaşımının bel kemiğini oluşturan İzmir Metro A.Ş bu süre içerisinde 47 milyon 736 bin 633 kilometre yol kat etti. Böylelikle dünyanın etrafında 1191 tur atılmış oldu. 

Muhabir: HABER MERKEZİ