İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 22 Ağustos 2023 tarihli yönetim kararı ile başkan değiştirmişti. Bu değişiklik yargıya taşınmış ve mahkeme kararını vermişti. Bu kararın istinaf mahkemesine taşınması üzerine iki grup arasında gerginlik en üst perdeye ulaştı. Yaşanan olayları üzerine İzmir Mali Müşavirler Birliği Önceki Dönem Başkanı Dr. SMMM Ali Yılmaz,  İzmir Mali Müşavirler Odası yönetimindeki yaşanan zaafiyet ve belirsizlikler nedeniyle erken seçim çağrısında bulundu. “Her iki grubun da meşruiyetini kaybetmiş olması ve mesleğimizin İzmir odamızda temsilinde çıkmaza girilmiş olması sebebiyle yönetimde “Demokratik yollarla değişim” zorunlu hale gelmiştir. İZSMMO yönetiminde yaşanan çıkmazdan kurtulmak için “Seçimli Olağanüstü Kongre” yapılması gerekmektedir” diyen Yılmaz’ın yayımladığı çağrı şu şekilde: 
“Mali Müşavirlik mesleği ekonominin can damarlarını işleten Devlet ile Vatandaş arasında bağ kuran bir meslektir.  Devletin ana gelir kaynağı vergidir. Vergi sayesinde hükümetler icraat ve hizmet yapar. Her Vergi Dairesi girişinde “Vergilendirilmiş Kazanç Kutsaldır” yazısını görürüz. Vergi olmadan, ne devlet hizmet yapabilir, ne de vatandaş olarak hizmet alabiliriz. Bu konuda en önemli görevi üstlenen Mali Müşavirler nitelikli bilgi toplama düzenleme, raporlama ve beyan ile köprü görevi görmektedirler. Resmi anlamda Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak tanımlanmaktadır. Bu meslek 01.06.1989 tarihinde 3568 Sayılı Kanun ile yetkilendirilmiştir.

Başkan değiştirerek zafiyet gösterilmiştir

Toplumun, iş dünyasının ve devlet kurumlarının “güven” üzerine inşa ettiği Mali Müşavirlik mesleği odalar ve yöneticileri tarafından temsil edilmektedir. İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 22 Ağustos 2023 tarihli yönetim kararı ile başkan değiştirerek büyük bir zaafiyet göstermiş, temsiliyette sorunlar oluşturarak mesleğimizi temsil eden odamıza güven sarsılmıştır. Bu tarihli yönetim kararı seçilmiş başkan Ertuğrul Davutoğlu ve ekibi tarafından yargıya taşınmış,  İzmir İdare Mahkemelerince  bu yönetim kararı aleyhine yargı kararları oluşturulmuştur. Bu karar mevcut oda yönetimi tarafından İstinaf Mahkemesine taşınmıştır.

Demokratik yollarla değişim zorunlu

İzmir Mali Müşavirler Odası yönetimindeki yaşanan bu zaafiyet ve belirsizlikler her iki grup tarafından da mesleğimize ve odamıza itibar kaybı yaşatmış ve demokratik anlayışın yürütülmesinde yaşanan çıkarcı uygulamalar mesleğimize duyulan güvene zarar vermiştir.
Her iki grubun da meşruiyetini kaybetmiş olması ve mesleğimizin İzmir odamızda temsilinde çıkmaza girilmiş olması sebebiyle yönetimde “Demokratik yollarla değişim” zorunlu hale gelmiştir. İZSMMO  yönetiminde yaşanan çıkmazdan kurtulmak için “Seçimli Olağanüstü Kongre” yapılması gerekmektedir. Oda yönetimimizde gerçekleşecek yeniden seçim ile mesleğimizin ve odamızın itibarını,  güvenilirliğini yeniden kazanması amaçlanmaktadır.
Meslek camiamıza ve kamuoyuna İZSMMO seçimlerinin yenilenmesi konusunda açık çağrıda bulunmaktayım.
Saygılarımla.”

Editör: Esra Seyirden