İzmirliler tatil günlerinde gidebilecekleri plajları araştırıyor. İzmir'in en gözde plajlarının yer aldığı ilçelerden biri de Foça. Foça'da nerede denize girilir? Foça'nın en güzel plajları nerelerdir? sizin için araştırdık.

Sazlıca Plajı

Foça ilçesinde yer alan Sazlıca Plajı, çok özel doğaya sahiptir. İç koy olması sebebiyle denizi sakin, plajı kumluktur. Koy içinde dalış merkezi de yer alır. Çadır, karavan, mangal ve piknik severler için ideal bir plajdır.

Eski Foça ve Yeni Foça’ya eşit uzaklıkta yaklaşık 15 dakikalık bir mesafede bulunan Sazlıca Koyu, çarşaf gibi denizi ve yemyeşil doğası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp doğa içerisinde huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği koy, çok bilinmeyen bir bölgede yer aldığı için sakinliğini koruyor.

Yeni Foça Halk Plajı

İzmir Yeni Foça'da yer alan Mavi Bayraklı Burunucu Plajı, uzunluğu 360 metre olan kumlu bir halk plajıdır.
Uzun bir sahil şeridine sahip olan Yeni Foça Halk Plajı, İzmir’in mavi bayraklı plajlarından biridir. Belediye tarafından düzenlenen plaj düzenli yapısı ve çevresinde bulunan imkânlarla özel beachleri aratmamaktadır. Merkezi konumda olduğu için yaz aylarında plaj çok kalabalık olur. Ancak ne kadar kalabalık olsa da geniş alanı sayesinde herkes kendine yer bulabilir ve kimseden rahatsız olmadan denizin ve güneşin tadını çıkarabilir.


İngiliz Burnu

Foça'nın batısında merkeze yaklaşık 3 kilometre uzaklıktadır. Eski Foça'dan Yeni Foça'ya giden ara yol çıkışında sola ayrılan yolun sonu İngiliz burnu olup, bu nokta güneşin denize battığı nadir yerlerdendir. Elektrik, su, tuvalet olmayıp ücretsiz kamp yapılabilecek bir yerdir.

Kumburnu Halk Plajı

İzmir Eski Foça'da yer alan Mavi Bayraklı Kumburnu Plajı, uzunluğu 500 metre olan kumlu bir halk plajıdır. Plajda engelli rampası bulunmaktadır.

Kosova Plajı

Foça'nın kuzeyinde, merkeze yaklaşık 8 kilometrelik mesafededir. Plaja hizmet veren yeme-içme tesisi ve plaj donatıları da bulunur.

Tam bir doğa harikası ve korunaklı bir nokta olan Mersinaki Koyu’nda bulunan Kosova Plajı, sakin yapısı, dalgasız denizi ve eşsiz doğası ile hem tekne turlarının hem piknikçilerin hem de kamp tutkunlarının uğrak noktasıdır. Çadır ve karavan kampı için tercih edilen plaja ücret ödeyerek girilir. Kamp kurmak için ister kendi çadırınızı getirebilir, ister işletmeden çadır kiralayabilirsiniz.


Mersinaki Plajı

Eski Foça Yeni Foça arasında bulunan koylardan biridir. Karşısındaki Güvercin Adası martılara ev sahipliği yapar. Koya ulaşmak için aracınızı yukarıda bırakıp yürümeniz gerekir. Zor bir parkur değildir, patikalar açıktır. Mersinaki Koyu kamp imkânı da sunar. Herhangi bir tesis, şezlong, şemsiye yoktur. Ağaç altı imkanları da kısıtlıdır.


Petra Koyu

Foça'nın kuzeydoğusunda, Yeni Foça'ya yaklaşık 3 kilometre uzaklıktadır. Koya paralel evler bulunur. Yerel halkın zaman geçirdiği bir koydur. Aynı zamanda bir iskelesi vardır.

Eski Foça Halk plajı

Foça sahili boyunca uzanan Eski Foça Halk Plajı, Eski Foça Çarşısı’nın sonunda balık restoranlarının olduğu küçük koydan başlar ve boylu boyunca uzanır. Merkezde olduğu için yaz aylarında oldukça kalabalık olan plaj, temizliği ile mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür. Plaj oldukça düzenli ve yeterince geniştir. Çevresinde yürüyüş yolları bulunmaktadır. Yaz tatillerinizde Eski Foça sokaklarında gezdikten sonra serinlemek isterseniz tertemiz denizin tadını çıkarabilirsiniz.