Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen depremin ardından yardım çalışmalarını başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bünyesindeki birçok aracı da depremzedelerin hizmetine sundu. Bornova Belkahve’de bulunan İZBETON Şantiyesi’nde toplanan araçlar, deprem bölgesine varmak için toplu olarak yola çıktı.

Yılmaz: “İhtiyaç duyulan bölgeye sevk ediyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz, "Büyük bir felaket yaşıyoruz. Gün aydınlanınca felaketin ayrıntıları iyice ortaya çıkmaya başladı. Biz de başkanımızın talimatıyla belediyemizin ilgili birimleri olarak ne ölçüde yardımcı olabiliriz diye teyakkuza geçtik. İZSU, Mezarlıklar, Fen İşleri ve diğer dairelerimizin iş makinelerini ihtiyaç duyulan bölgelere sevk ediyoruz” dedi.   

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yolladığı araçlar arasında 12 tır lowbed, 2 greyder, 2 loder, 2 lastikli ekskavatör, 5 paletli ekskavatör, 3 hizmet aracı, 2 kar küreme aracı, 10 damperli kamyon, 2 damperli tır, 2 kasalı tır, 1 mobil veterinerlik aracı, 1 mobil tamir aracı, 5 cenaze aracı, 1 çoklu morg, 5 su tankeri ve 1 vidanjör yer alıyor.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDIYESİ’NİN SEFERBERLİĞİNDEN RAKAMLARLA İLK GÜN NOTLARI:

1)Uçakla yardım malzemesi ve 200 doktor yola çıktı
2)Onlarca yardım tırı yola çıktı
3)Bir gemi Hatay’a gitmek için yüklendi ve yola çıktı
4)3 bin kişiye Yemek yapılan mutfak tırı gitti
5)Kurtarma ekibi gitti
6)İş makinaları gitti
7) Bin kişilik ısıtmalı aydınlatmalı çadır kuruluyor Osmaniye’ye
8)Umut hareketi yardım sayfası ile paketler yardıma hazırlandı,online yardımlar başladı.