İzmir Aliağa’daki gemi söküm tesislerinde sökülmek amacıyla gönderilmek istenen tehlikeli atık madde bulunan Brezilya Donamasına ait São Paulo uçak gemisi uzun süre ülke gündeminde yer almıştı. Çevre örgütlerinin, meslek odalarının ve yerel yönetimlerin desteğiyle geminin Aliağa’ya gelmesi engellemişti.

Tehlikeli Gemi Sökümü Önleme Girişimi Sözcüsü Kimya Mühendisi Ertuğrul Barka, İz Gazete’de yazdığı “Fransa’nın nükleri Fransa’ya” başlıklı köşe yazısında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a, gemi söküm şirketinin gizli ortağı olduğunu söylediği Erkam Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle kamu davası açılmıştı. Barka, açılan dava, São Paulo ve gemi söküm ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Zincirleme hakaret iddiası

Binali ve Erkam Yıldırım’ların Avukatları İstanbul Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Barka ile ilgili şikâyetlerinin devam ettiğini belirterek cezalandırılmasını talep ettiler. Açılan kamu davası ise de denilerek, “yazı içeriği, katılanlarının onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmadığı ve basın özgürlüğü kapsamında olduğu” mütalaa edildi. Binali Yıldırım’ın avukatı mütalaaya katılmadıklarını, sanığın cezalandırılmasını talep ettiklerini ifade ettiler.

Nükleer çöplük olmasın

Beraat kararının ardından Evrensel'den Ramis Sağlam'a konuşan Barka, yazısına konu ettiği konuların bugün hâlâ sorun olarak yaşanmaya devam ettiğini söyledi.

Brezilya donanmasına ait tehlikeli uçak gemisi São Paulo’nun engellenmesinin önemli olduğunu belirten Barka, “Fakat bugün hâlâ, nice tehlikeli atık madde barındıran gemi Aliağa’da sökülmeye devam ediliyor. Fransız emperyalizmi kullanıp işini bitirince, bu nükleer silâh yüklü, nükleer silâh denemelerinde de kullandığı Sao Paulo tipi gemileri Hindistan bile kabul etmezken Türkiye’de sökülüyor. AB ve kriterlerine uyulmadan, gemi söküm sanayicileri de hedeflerine savaş gemilerini sökmeyi koydular. “dedi.

İlk de değil son da olmadı

AB Savunma Bakanlarıyla anlaşmalar yaparak, Avrupa’nın ne kadar savaş gemisi varsa Türkiye’de söktüklerine vurgu yapan Barka, “Brezilya bandıralı EX NDD RIO DE JENARIO isimli gemi Aliağa’da söküldü. Bu da ilk olmadı. Yargılandığım davaya konu olan yazımda da belirttiğim gibi gemi söküm sanayicileri bu güçlerini bu kural tanımıyorlar. Otopan’da yaşandı, bildirilenin 77,4 katı asbest olan gemiyi nasıl “temiz ve asbestten arındırılmış” olarak beyan edebildiler araştırılması gerekiyor.” diye konuştu.

İddialarınıza yanıt alabildiniz mi?

Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’ın bir gemi söküm firmasının gizli ortağı olduğu ve aynı süreçte GEMİSANDER Başkanı Âdem Şimşek’le görüştüğü iddiaları o dönemde gündeme gelmişti. Bu iddiaları, köşe yazısına taşıyan Barka, “Bu iddialar Singapur’un en lüks otellerinden olan Marina Sands Bay Hotel’in Casinosu’nda Erkan Yıldırım rulet oynarken yanında Şimşekler Gemi Söküm firmasının yönetim kurulu başkanı Âdem Şimşek vardı. Bu iddialar bir ölçüde kanıtlanmıştı. Bu bir anlamda taraflardan değil ama dolaylı bir yanıt niteliğindeydi. Yine Adem Şimşek, Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı olduğunda, ‘nerede kalmıştık’ diyerek havai fişekler atması sizce de yanıt değil mi?” ifadesini kullandı.