İsrail, Gazze Şeridi’ne ayrım gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırıları 146. günde sürdürüyor. İsrail ordusunun Gazze şehrinin Reşid Caddesi'ndeki Nabulsi kavşağında gıda yardımı için toplanan Filistinli sivillere yönelik saldırısında bilanço arttı. Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, yardım bekleyen kalabalığa ateş açılması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 104'e, yaralı sayısının 760'a yükseldiği bildirildi.

"Yardım bekleyenler soğukkanlılıkla öldürüldü"

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırının "sivillere yönelik soğukkanlı bir katliam" ve İsrail'in devam eden “soykırım savaşının” bir parçası olduğu ifade edildi. Uluslararası topluma sivilleri korumanın tek yolu olarak ateşkes sağlanması için "acilen müdahale" çağrısında bulunuldu.

Uluslararası topluma tepki

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada ise, İsrail’in saldırıyı önceden planladığı belirtildi. Açıklamada uluslararası toplum, özellikle de Biden yönetimi Filistinli sivillerin katledilmesine izin vermekle suçlanarak, "ABD yönetimini, uluslararası toplumu ve uluslararası örgütleri, İsrail işgalinde sivillerin öldürülmesinden sorumlu tutuyoruz. Tüm dünya ülkelerine, tüm Arap ve İslam ülkelerine, Arap Birliği’ne ve İslam İşbirliği Teşkilatı'na soykırımı durdurması için İsrail’e baskı yapmak üzere acilen müdahale çağrısında bulunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: İHA