İzmir Gazeteciler Cemiyeti, 'Öldürülen Gazeteciler Günü'nü unutmadı. Cemiyet, "Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak ilan edilen 6 Nisan’da Türk basınında gazetecilik görevini yerine getirmesi nedeniyle saldırıya uğrayarak yaşamını yitiren gazetecilerimizi saygıyla, minnetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.

Süleyman Gençel'e selam olsun

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, bu yıl 6 Nisan’da gazetecilerin içinin yine buruk olduğunu, bugün tutuklu olan ve ne zaman gökyüzünü göreceğini bilmeyen meslektaşlarımızın bulunduğunu ve İzmirli gazeteci Süleyman Gençel’in de onlardan biri olduğunu ifade etti.

Başkan Gappi, 1995 ve 2023 yılları arasında dünya genelinde bin 859 gazetecinin görevi başında katledildiğini, Türkiye’de ise 13 gazetecinin yazdıkları nedeniyle hala cezaevinde olduğunu, gazetecilere reva görülen bu durumu iliklerine kadar hissettiklerini vurguladı.

Özgür haber yapacak günler gelinceye dek...

Gazetecilerin özgürce ve tarafsızca haber yapma görevini yerine getirirken maruz kaldığı tehlikelerin her geçen gün arttığını dile getiren Başkan Gappi, “Basın özgürlüğünü savunan gazeteciler, sıklıkla çeşitli saldırı ve tehditlere maruz kalıyor. Bu durum, demokratik bir toplumun olmazsa olmazı olan basın özgürlüğünün ne denli kırılgan olduğunu gösteriyor. Basın özgürlüğüne tahammülü olmayanların da ilk hedefi topluma gerçekleri sunan gazeteciler oluyor. Özgürce haber yapacak günler gelinceye kadar basın özgürlüğünü savunmaya ve tüm engelleri ortadan kaldırmak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Gappi, kalemlerine sadık kalmanın bedelini yaşamlarıyla ödeyen meslektaşlarını saygıyla, minnetle andıklarını belirtti.

Editör: Tuğkan Üsküp