İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde hasar alan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne (İGC) ait Basın Apartmanı, kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edilecek. İGC uzun ve zorlu süreçlerin ardından, Konak’ın Alsancak semtinde bulunan ve depremin ardından yıkılan Basın Apartmanı için temel atma töreni düzenledi. İGC Onursal Başkanı ve önceki dönem CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, önceki dönem İGC Başkanı Misket Dikmen, İGC Genel Sekreteri Mehlika Gökmen, İGC yönetim kurulu ve üyeleri ile yerel gazetelerin temsilcilerinin katıldığı törende konuşan İGC Başkanı Dilek Gappi, hayli zorlu süreçlerin ardından bu aşamaya geldikleri için mutlu olduklarını belirtti. Gappi’nin konuşmasının ardından Basın Apartmanı’nın temeli atıldı ve kurdele kesildi.

Bir ilki başardık

Temel atma aşamasına kadar gelişen süreci özetleyen İGC Başkanı Dilek Gappi, kat malikleri bir araya geldiklerini ve yaklaşık 1 buçuk yıllık süreçte 60’ın üzerinde toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Maliklerle defalarca toplandık, inşaat heyeti oluşturduk. Cemiyetimizin katkılarıyla İzmir’in en büyük mimarlık ofislerinden biri ile anlaşıldı.  Bir yıla yakın süren mimari proje hazırlığında mimarlık firması İGC’den para almadı. Cemiyetin kasasından tek kuruş çıkmadan, mimari proje çizdirildi, mekanik, statik, elektrik projeleri hazırlandı. Tüm prosedürler, Cemiyetimiz Hukuk Müşaviri Birgül Değirmenci gözetiminde yapıldı. Basın Apartmanı Konak Bölgesi’nde emsal alan ilk yapılardan oldu. Mimari projemizin tamamlanmasıyla, İzmir’in önde gelen inşaat firmalarından teklifler alındı, idari şartname hazırlandı. Üç aşamalı ihale sürecinin ardından, ihaleyi İzmir’in önde gelen, köklü inşaat firmalarından biri kazandı. Son aşamalar da kolay olmadı. İki vasi davası yaşandı ve nihayet tüm sorunları aşarak inşaat ruhsatımızı geçen hafta aldık. İzmir’de kentsel dönüşümde bir ilki başardık ve ardımızdan birçok apartman bizim uyguladığımız model ile önce proje çizdirmeye başladı.”

Değer kazandı

Yapılan sözleşmeye göre inşaatın 21 ay süreceğini ifade eden İGC Başkanı Gappi, “Evet zor süreç yaşadık ama dairelerimiz en az 4-5 kat değer kazandı. İnşaat hızla, sorunsuz tamamlansın ve hep birlikte açılış kurdelemizi keselim.  Bir özgürlük mücadelesinin değişmez simgesi olan basınımızın adını taşıyan apartmanız tüm sakinlerine hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Gizem TABAN ŞEBER

Muhabir/İzmir haberleri