Gizem TABAN/İZ GAZETE- Tarihsel önemiyle bilinen, kültürden sanata, spordan bilime ve daha pek çok alandaki etkinliklere ev sahipliği yapan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) bu yıl 92. kez kapılarını açacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İEF, bu yıl İzmir’in ‘2026 Avrupa Gençlik Başkenti Finalisti’ olmasına özel “Gençlik” teması ile 1 - 10 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde, “Gençlik: Bugünün öncüsü” sloganıyla gerçekleşecek fuarın tanıtımı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katılımıyla gerçekleştirildi. Kültür Park'ta gerçekleşen İEF basın toplantısına Başkan Soyer'in yanı sıra Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Migros Kuzey Ege Direktörü Güneş Fırıldak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, İzmir Gençlik Belediyesi Başkanı Kaan Levent Bozdağ katıldı.

a61a0211-9bfe-4bb0-b652-fc464c6c671e

Fuar'ın zaman tüneli

İEF’in bu yıl 92. kez kapılarını açacak olmasından dolayı çok heyecanlı olduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Sizi kısa bir zaman tüneline sokmak istiyorum; 1923’ten başlayalım, İzmiri İktisat Kongresi’nde Fuar’ın temelleri atılıyor. 1936’da rahmetli Behçet Uz, o yangın yerinin küllerinden çıkarak Fuar’ı Kültürpark’a taşıyor. Ardından 2. Dünya Savaşı yıllarında bile fuar açık kalıyor. 1947’de Uluslararası Fuarlar Endüstrisi Birliği’ne üye oluyor. 1967’de Zeki Müren sahne alıyoe. 1971’de on binler, yürüyen merdivenle ilk kez Fuar’da tanışıyorlar. 1973’te ABD, aydan getirdiği taşı Fuar’da sergiliyor ve o yıllarda Sovyetler Birliği ile ABD, o rekabeti bu Fuar’da yaşıyorlar. 1980 darbesinde 1 gün kapalı kalıyor ve 1990'da İZFAŞ kuruluyor. Arkasından bu günlere geliyoruz” diye konuştu. 

89179b1f-3b5c-441f-9e09-960a1c8494bc

Öne çıkarmak istedik

Başkan Soyer konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün 92. yılında gençlik temasıyla başlamamızın temel gerekçesi, Cumhuriyetin 2. Yüzyılına girerken gençlerle girecek istiyoruz, bunu taçlandırmak istiyoruz. Gençler meziyetlerini, umutlarını burada büyütsünler, birbirlerinden ilham alsın istiyoruz. O nedenle gençlik teması sadece Cumhuriyetin 2. Yüzyılına girerken bile bizim için mutlaka atılması gereken bir adımdı. Genç arkadaşlarım bahsetti, 2026 Avrupa Gençlik Kenti başvurumuz var. Kasım ayında 2026'ya ev sahipliği yapacak, gençlik başkenti olacak şehir belirlenecek. Buna da hazırlık olsun istedik. Özetle İzmir Enternasyonal Fuarı 92. yılında gençliği daha fazla öne çıkarmak istedik.”

Gençlere sesleniyorum

Türkiye’deki gençlere seslenen Başkan Soyer, “Türkiye'nin bugünlerdeki karamsar ikliminde, hayat pahalılığı, zamlar gerçekten büyük hayal kırıklıklarının, öfkelerin yaşandığı günler, insanların geleceğe dair umutlarını kaybetmekte olduğu günler. 92. en çok ihtiyaç duyduğumuz girişlim olacak. birbirimizle kucaklaşma, moral bulmaya ihtiyacımız var. Türkiye'nin her yerindeki gençlere sesleniyorum, 1 -10 eylül arasında gelin İzmir’e, akranlarınızla buluşun. Eğlenceli, eğitsel 10 güne eşlik edin” açıklamalarında bulundu.

Dünyaya ne mesaj verecek?

Başkan Soyer, İEF’in bu yıl dünyaya vereceği mesaja ilişkin yaptığı açıklamada, "Temel mesajımız gençlik teması üzerinden olacak. Dünya ve Avrupa kıtası yaşlanırken bir yandan da genç dünyaya ihtiyacımız var. Gençlerin sesinin daha çok duyulmasına, sözünün daha çok hakim olmasına ihtiyacımız var. O yüzden gençlik sözü, uluslararası alanda da vermek istediğimiz mesaj olacak” ifadelerini kullandı.

Sponsor artarsa hizmet artar

Başkan Soyer, sponsorluklar konusunda gelen soru üzerine, “Daha çok talip olmasını tabi ki isteriz. Ancak Migros ve Folkart’a da büyük bir teşekkür borçluyuz. En zor zamanlarda bizi yalnız bırakmıyorlar. Diğer firmalarımızın olmasını da çok isteriz. Ne kadar çok sponsor olursa hizmetin ölçeği o kadar artar” dedi.

Umuda çok ihtiyacımız var

Başkan Soyer, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Bu yıl Fuar’ın teması gençlik ama hedefi umuttur. Umuda çok ihtiyacımız var. Dilerim ki Fuar, o umudun tekrar yeşermesi, bu toprakların bereketi, aydınlık geleceği için ışık tutar ve umutsuzluk, karamsarlık rüzgarlarını geride bıraktırır.”

2c4aa25d-1215-4d56-8505-6574a8b61b42

Mutluluğunu yaşıyoruz

İEF’in tanıtım toplantısında konuşan İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, “Bugün, 92 yıllık köklü tarihiyle İzmir’in simgesi haline gelen İEF’in kapılarını açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

İEF’in genç Cumhuriyet’in dünyaya açılan kapısı olduğunu hatırlatan Alıcı, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken gençlerin her alanda daha etkin rol üstlenmelerini teşvik etme sorumluluğuyla Fuar’ın bu yıl ‘Gençlik’ temasıyla gerçekleşeceğini açıkladı. Alıcı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ve sponsorlara da teşekkür etti. 

e165babf-32e0-4e15-b0ca-c8b4aa15d4b3

Onur ve gurur duyuyoruz

İEF’in sponsorlarından Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Fuar’ın çok iyi geçeceğini, milyonun üzerinde katılımcı olacağını düşünüyorum. Çünkü çok iyi hazırlık yapıldı. 2016’dan bu yana Fuar’ın ana sponsorluğunu üstleniyoruz. Bu sene de bizi ana sponsor olarak görmek istedikleri için teşekkür ediyorum. Bizim için çok büyük bir gurur ve onur...” ifadelerini kullandı.

Sancak’ın oğulları Kerem Sancak ve Fırat Sancak da etkinliğe sponsor olmaktan gurur duyduklarını ve Fuar’ın temasının ‘Gençlik’ olmasından dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi.

2869c2ab-5e5d-4cd4-8203-a6ebcbda9e47

Gençlik enerji getiriyor

Migros Kuzey Ege Direktörü Güneş Fırıldak ise şöyle konuştu:

“Cumhuriyet’imizin 100. yılında 92. İEF’i düzenliyoruz. Migros olarak etkinlik sponsoruyuz. Temamız gençlik. Gençlerimiz 100. yıla enerji, yenilik getiriyor. Onların vizyonları bu ülkenin yarınları için önemli. Biz sadece perakende zinciri olarak değil toplumun bir parçası olarak hareket ediyoruz. Online ağımızla ticari aktör olarak değil toplumun refahını destekleyen paydaş olarak faaliyet gösteriyoruz.”

O unvan İzmir'e gelecek

İzmir Gençlik Belediyesi Başkanı Kaan Levent Bozdağ da şunları söyledi:

“Bir İzmirli olarak  İzmir’in en önemli etkinliklerinden biri olan İEF’in basın toplantısında olmanın gurunu, heyecanını anlatmaya kelimeler yetmiyor. Gençlik Belediyesi, bir bölge belediye olarak hayat bulan bir yapı... İzmir Büyükşehir Belediyesi bu şehir için ne yapıyorsa, Gençlik Belediyesi de ‘gençler için bu kentte ne yapabiliriz’ sorusunun yanıtını arayan bir yapı... Biz gençler olarak bu Fuar’ın geçmişinde belki yoktuk ama bugünün de yarının da olacağız. İnanıyorum ki 2026’da ‘Avrupa Gençlik Başkenti’ unvanı İzmir’e gelecek ve sadece  bir unvan değil vizyon olacak.”

Bu yılın teması gençlik

Türkiye’nin fuarcılık serüvenini başlatan, imza attığı ilkler ve yeniliklerle Türkiye’nin ticari ve kültürel hafızasını içinde barındıran, Cumhuriyet mirası İEF, 92. yılında da Kültürpark’ta dünyayı bir araya getirmeye hazırlanıyor. 1 - 10 Eylül 2023 tarihleri arasında 10 gün sürecek etkinliklerle her yıl olduğu gibi ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin merkezi olacak İEF, İzmir’in “2026 yılı Avrupa Gençlik Başkenti Finalisti” olmasına özel “Gençlik” temasıyla düzenleniyor. Bu yıl Fuar, kentin gençlerle olan bağını daha da güçlendirecek ve hayallerine erişebilen, becerilerine güvenen gençlerin, geleceğe yönelik mücadelesine güç katacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında İEF, köklü geçmişi ve ilerici yapısıyla yeni yüzyıla kapılarını, gençliğin gücü, enerjisi ve öncülüğüyle açacak.

Onur konuğu il Şanlıurfa

Bu yıl İEF’in onur konuğu il ise Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa, bütün yönleriyle, ekonomik, sosyal, kültürel, tarihsel değeriyle Kültürpark’ın Dokuz Eylül Kapısı girişindeki 2 bin metrekarelik alanda yer alacak.

Kortej yürüyüşüyle başlıyor

İEF’in açılışı töreni öncesinde kortej yürüyüşü de düzenlenecek. Fuarın coşkusunun İzmirlilerle buluşacağı, birbirinden renkli gösterilere sahne olacak kortej, 1 Eylül günü saat 18:30’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak. Kortejde bir araya gelecek çok sayıda İzmirli, Kültürpark Lozan Kapısı’na kadar yürüyerek açılış coşkusuna ortaklık edecek.

Tekstil Bienali'nde ev sahibi

İEF, bu yıl Türkiye’de ilk kez düzenlenecek Uluslararası Tekstil Bienali’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Fuarla eş zamanlı olarak 4 Eylül tarihinde kapılarını açacak Tekstil Bienali’ndeki eserler, Fuar boyunca Atlas Pavyonu’nda sanatseverlerle buluşacak. Yazar, sanatçı Nihat Özdal’ın küratörlüğünde, 17 farklı ülkeden 57 sanatçının yer alacağı Tekstil Bienali; 4 Eylül – 24 Kasım tarihleri arasında Atlas Pavyonu, Pakistan Pavyonu, Agora, Namazgâh Hamamı, Etz Hayim Sinagogu, Alga Çikolata Fabrikası, Ahmet Ağa Konağı ve Vakıflar Konağı’nda da ziyarete açık olacak.

Ünlü isimlerden konserler

Ziyaretçiler, eylül akşamlarında keyif dolu anlar yaşamak için Fuar konserlerinde buluşacak. Uzun yıllardır Fuar’ın vazgeçilmezi olan Çim Konserleri, Rock&More Sahnesi ve Mogambo Geceleri’nde, ziyaretçiler günün yorgunluğunu atıp doyasıya eğlenecek. Çim Konserleri Sahnesi’nde; 1 Eylül’de Simge Sağın, 2 Eylül’de Teoman, 3 Eylül’de Serdar Ortaç, 4 Eylül’de Volkan Konak, 5 Eylül’de Sibel Can, Migros sponsorluğunda gerçekleştirilecek 6 ve 7 Eylül günü konserlerinde Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Funda Arar, 8 Eylül’de Athena, 9 Eylül’de Tan Taşçı, 10 Eylül’de ise Haluk Levent sahne alacak. Konserler saat 21.00’de başlayacak. Kültürpark 3 No’lu Hol önünde 2 Eylül’de başlayacak Rock&More Sahnesi de sırasıyla Gaye Su Akyol, Onur Özdemir, Mary Jane, Eypio, Mavi Gri, Ufuk Beydemir ve Mengene’yi müzikseverlerle buluşturacak. Konserlerin başlama saati 20.00 olacak. Mogambo Geceleri’nde de Fuar boyunca müzik durmayacak. Rubato 1 Eylül, Mirkelam 2 Eylül, Cem Adrian 3 Eylül, Ayta Sözeri 4 Eylül, Emre Altuğ 5 Eylül, Fatih Erkoç 6 Eylül, Yaşar 7 Eylül, Birsen Tezer 8 Eylül ve Hüsnü Arkan 9 Eylül günü Mogambo’da sahne alacak.

Tiyatro oyunları sahnelenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyunları da 4 – 6 - 9 Eylül tarihlerinde İsmet İnönü Sahnesi’nde seyircilerle buluşacak. 4 Eylül günü Mor Şalvar, 6 Eylül günü 3 Nalla 1 At ve 9 Eylül günü Benim Naçiz Vücudum oyunları sahnelenecek ve oyunlar saat 19:30’da başlayacak. Atatürk Açık Hava Tiyatrosu etkinliklerinde ise 2 Eylül’de İzmir Aşkına Müzikali, 3 Eylül’de Uğur Aslan – Afara, 4 Eylül’de Sunay Akın & Nihat Sırdar – Sivrisinek Dedin De Aklıma Geldi, 5 Eylül’de Kaan Sekban - İlerler Temiz gösterileri gerçekleşecek. Gösteriler saat 21:00’de başlayacak. Etkinliklerin bilet satışları https://kultursanat.izmir.bel.tr adresinden yapılacak.

Sinema Burada ile Film Günleri

Sinema Burada Film Günleri’nde de 8 -10 Eylül tarihleri arasında İzmir Sanat Merkezi’nde gençlik temalı filmler izleyicileri bekleyecek. 16:30 ve 19:30 seanslarında Kahvaltı Kulübü, Juno, Çekmeköy Underground, Örümcek Adam: Örümcek Evrenine Giriş, Ben, Earl ve Ölen Kız ile Whiplash filmleri, ücretsiz olarak gösterimde olacak.

100. yıl ve kurtuluş etkinlikleri

Tüm bunların yanı sıra Cumhuriyetimizin 100. ve İzmir’in Kurtuluşu’nun 101. yıl dönümleri de İzmir Enternasyonal Fuarı’nda düzenlenen özel etkinliklerle coşkuyla kutlanacak. Fuar’da; teknoloji, kültür, sanat ve eğlenceye kadar her kesimden her yaş grubuna hitap eden etkinlikler ziyaretçilerle buluşacak. Çocuklar için İzelman Fuar Çocuk Kulübü, çocuk tiyatrosu, canlı heykel, pantomim, palyaço gösterileri, masal anlatımı gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Hazine Avı, Bilgi Yarışması, gerçek dünya ile sanal dünyayı birleştiren spor olarak bilinen e-spor Hado, fuarın dört bir yanındaki farklı programlar ve gezici etkinlikler de ziyaretçilere keyifli, eğlenceli günler geçirtecek.

Başka Bir Tarım Mümkün Sahnesi

Başka Bir Tarım Mümkün Etkinlik Sahnesi’nde, akademisyenlerden uzmanlara birbirinden değerli isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı söyleşilerde gençler, beslenme alışkanlıklarımızdan sağlığa kadar farklı bakış açılarıyla tarım konuşacak. Köy Tiyatrosu’ndan konsere kadar farklı etkinlikler de bu sahnede yer alacak.

Fuara özel mobil uygulama

İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl yeniliklerle kapısını açmaya hazırlanıyor. Hazırlanan telefon ve akıllı cihazlarda kullanılabilen mobil uygulama, Fuar öncesinde yayına alınacak. Uygulama aracılığıyla İzmir Fuarı’na dair tüm bilgilere ulaşılabilecek. Hem Apple Store hem de Google Play’den cep telefonu ve tabletlere indirilebilen, Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanacak uygulama, katılımcı ve ziyaretçilere kolaylık sağlayacak.

Sponsorlar Folkart ve Migros

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından, Folkart ana sponsorluğu Migros etkinlik sponsorluğunda düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı, 10 Eylül tarihine kadar teknoloji, ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin her yaş grubuna hitap eden etkinlikleriyle İzmirlileri karşılayacak. Fuarın giriş ücretleri; tam 13 TL, öğrenci 5 TL olarak belirlendi. Kültürpark’ın tüm kapılarından giriş-çıkış yapılabilecek ve Fuar etkinlikleri 16.00 - 23.00 saatleri arasında düzenlenecek.