Denizli’ye gittiğinizde, mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Süngüllü Köyü. Bu köy Çivril ilçesine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor.

Köy özellikle bahar aylarından adeta bir görsel şölen sunuyor. Köyde bulunan yeşillikler, dağlar, göller ve şelale görenleri büyülüyor.

Köyde bir şelale, bir antik kent ve tarihi bir mağara da bulunuyor.

Homa Şelalesi'ne gidin

Köyde gezilecek ilk yer Homa Şelalesi. Bu şelale, Gümüşsu adı verilen bir dereden oluşuyor. Şelalenin yüksekliği 25 metreyi buluyor. Şelalenin altında oluşan gölette yüzmek mümkün. Su çok berrak ve serin. Şelalenin etrafında piknik yapabileceğiniz alanlar da var. Burada doğanın sesini dinleyerek huzur bulabilirsiniz.


Kaklık Mağarası'na uğramadan olmaz

Şelaleden sonra Kaklık Mağarası'nı ziyaret edebilirsiniz.  Bu mağara, travertenlerle kaplı bir yeraltı suyu kaynağıdır. Mağaranın içinde sarkıt ve dikitlerden oluşan muhteşem bir manzara var. Mağaranın suyunun da şifalı olduğu söyleniyor.

Eumania Antik Kenti

Köyde ziyaret edilecek bir diğer yer ise Eumania Antik Kenti. Bu antik kent, MÖ 3. yüzyılda kurulmuş bir Frigya kentidir. Kentte görülebilecek en önemli yapı, Roma dönemine ait olan tiyatrodur. Tiyatronun kapasitesi 10 bin kişidir. Tiyatronun yanında bir de stadyum bulunmaktadır. Antik kentin diğer kalıntıları arasında hamam, agora, nekropol ve surlar vardır.

Süngüllü Köyü nerededir?

Süngüllü Köyü, Denizli'nin Çivril ilçesi yakınlarında bulunmaktadır. Denizli'ye 135 km, Çivril'e ise 30 km mesafede bulunur.

Süngüllü Köyü'ne nasıl gidilir?

Süngüllü Köyü'ne şahsi aracınızla gidebileceğiniz gibi, Denizli otogarından kalkan dolmuşlarla da buraya ulaşabilirsiniz.