İzmir'in en gözde ilçelerinden biri olan Urla, merkeze sadece 40 km uzak olmasının da avantajını kullanıyor. Urla, etkileyici doğası, üzüm bağları, tarihi köyleri, plajları, sanat kokak sokakları ve müzeleri ile de dikkat çekiyor.

Peki Urla'da gezilecek yerler nereler? Urla'ya nasıl gidilir? Urla'da ne yapılır? sizin için derledik

 

Urla'da gezilecek yerler

Urla Merkez: Urla ilçesinin merkezi, tarihi dokusu ve küçük sokaklarıyla sizi büyüleyecek bir atmosfere sahiptir. Burada dolaşırken eski Rum evlerini ve tarihi yapıları görebilirsiniz.

Urla Plajları: Urla'nın sahilinde yer alan plajlar, deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Özellikle Altınköy Plajı, Demircili Koyu ve Gülbahçe Plajı, temiz denizleri ve güzel manzaralarıyla ünlüdür.

Urla Balıkçı Limanı: Urla'nın balıkçı limanı, taze deniz ürünleri ve yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz harika bir yerdir. Restoranlarda güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Urla Antik Kenti: Antik döneme ait kalıntılarıyla ünlü olan Urla Antik Kenti, tarih meraklıları için ilginç bir ziyaret noktasıdır. Kentteki Roma dönemine ait kalıntıları görmek mümkün.

Urla Şarap Evleri: Urla, üzüm bağları ve şarap üretimiyle de tanınır. Bölgedeki şarap evlerini ziyaret ederek yerel şarapların tadına bakabilir ve şarap üretim süreçlerini öğrenebilirsiniz.

Urla Kavaklıdere Tabiat Parkı: Doğa severler için harika bir seçenek olan bu tabiat parkı, yürüyüş yapmak ve doğanın tadını çıkarmak isteyenler için idealdir.

Urla Müzesi: İlçede bulunan Urla Müzesi, bölgenin tarihini ve kültürünü daha yakından tanımanızı sağlar. Müzenin koleksiyonunda antik eserler ve yerel tarihe ait eserler bulunmaktadır.

Urla Pazarı: Urla'nın meşhur pazarı, taze meyve, sebze, zeytin ve diğer yerel ürünlerin satıldığı bir yerdir. Yerel lezzetleri denemek için harika bir fırsattır.

Sanat Sokağı: Urla’nın merkezinde, ilçenin en hareketli ve işlek noktalarından biri olan Sanat Sokağı, Zafer Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Sokağın her iki tarafını süsleyen antikacılar, el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlar, kitapçılar, konsept kafeler, sanat atölyelerinin dışında, yerel sanatçıların tezgahları da ilgi görmektedir.

Sanat Sokağı, antika ve sanat seçeneklerinin dışında kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için tercih edebileceğiniz ve muhteşem Urla lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz kafe ve restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. Hiç Lokanta ve Tadım Atölyesi, Kuyulu Cafe, Avlu, İrmik Hanım Pastanesi burada tercih edebileceğiniz mekanlar arasındadır.

Bademler Köyü: Urla köyleri ile de dikkat çekmektedir. Bademler Köyü, tiyatrosu olan ilk ve tek köy olarak tarihe geçmiştir. Tarihte tahtacılıkla geçinen insanların yaşadığı, bugün Urla’nın turistik bölgelerinden biri olan Bademler Köyü, tiyatrosu ve kitaplarının dışında temizliği ile de ünlüdür. Burası, Türkiye’nin en temiz köyü olarak da seçilmiştir. Köy, kültürel birikimlerine ek olarak sokaklarını süsleyen beyaz evleri, üretici pazarı ve çocuk oyunları müzesi ile de görülmeye değerdir.

Balıklıova Köyü: Urla’nın en sessiz, sakin köylerinden biri olan Balıklıova Köyü, eski bir Rum köyüdür. Sahil şeridinde yer alan plajı, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz muhteşem alanları, sahilini süsleyen balık restoranları, marmelat, turşu ve kendi adını taşıyan kurabiyesi ile ünlüdür. Burada lezzetli bir akşam yemeği için ise Sezer’in Yeri ve Özal’ın Yeri isimli restoranları tercih edebilirsiniz.

Sezen Aksu Koyu olarak bilinen Manal Koyu da Balıklıova Köyü’ne bağlıdır.

Güvendik Tepesi: Urla tatilinizde muhteşem gün batımı manzaraları için tercih edebileceğiniz Güvendik Tepesi, tam karşısında yer alan Eşek Adası, kahvaltı için tercih edebileceğiniz restoranı ve seyir terası ile görülmeye değerdir.

İzmir'den Urla'ya nasıl gidilir?

Öncelikle Fahrettin Altay aktarma merkezinden Urla minibüsüne binebilirsiniz.

Bunun dışında hafta sonları İZDENİZ vapuru ile Urla'ya gidebilirsiniz.

İzmir’den Urla’ya otobüs ile gitmek için 984 no’lu Urla- Fahrettin Altay otobüs hattını kullanabilirsiniz. Bu hat, Fahrettin Altay Metro İstasyonu’nun yanında yer alan otobüs duraklarından kalkmaktadır.

Eğer kendi aracınızla gidecekseniz İzmir şehir merkezine ortalama 30-35 km uzaklıkta yer alan Urla ilçesine özel araç ile ulaşım ortalama 35-40 dakika sürmektedir. Urla'ya gitmek için otobanı kullanabilir ya da Güzelbahçe, Narlıdere yolu üzerinden gidebilirsiniz.