Haftasonu farklı yerleri gezip görmek isteyen, kafa dinlemek isteyenlere bir öneri de Domatia Köyü. Köy, İzmir'e sadece 1 buçuk saatlik bir mesafede bulunuyor. Peki Domatia Köyü nerede? Domatia Köyü'nün tarihi ne? Domatia (Doğanbey) Köyü'ne nasıl gidilir?


Domatia Köyü nerede?

Domatia Köyü yeni adıyla Doğanbey Köyü, Aydın'ın Söke ilçesinde yer almaktadır.

Küçük, sakin, huzur dolu köyü Doğanbey’in geçmişi M.Ö 7. yüzyıla dek uzanıyor. 1924 yılındaki mübadeleye kadar Rum halkının yaşam sürdüğü köy sırtını antik adıyla Mykale, günümüzdeki adıyla Dilek (Samsun) Dağları’na yaslıyor. Rumlar’dan kalan ve günümüzde yeni sahipleri tarafından restore edilen taş evleri, dar sokakları ve doğal güzellikleri ile Doğanbey Köyü âdeta keşfedilmeyi bekleyen bir açık hava müzesi gibi.

Domatia Köyü'nün tarihi

Doğanbey’de ilk yerleşim 1850’lerden sonra sıtmadan kaçan Rumlar’ın Padişah Abdülaziz’in fermanı ile burada ikamet etmesiyle başlamış. Daha sonra mübadele nedeniyle Rumlar köylerini bırakıp göç etmişler. Bunun üzerine köye Türkler gelip yerleşmiş.

Tarih severlerin ilgisini çekiyor

Doğanbey Köyü, tarihi zenginlikleri ile geçmişin izlerini günümüze taşıyan önemli bir köydür. Rumlar döneminden kalan tarihi taş evler, dar sokakları ve surlar, köyün kendine özgü atmosferini yansıtmaktadır. Ayrıca köyün yakınlarında yer alan ve antik dönemlere ait kalıntılar da tarih severlerin ilgisini çekmektedir.

Doğanbey, geleneksel Rum mimarisi ile öne çıkar. Beyaz badanalı taş evler, çatılarındaki kiremitler ve ahşap pencereler, köyün estetik görüntüsünü oluşturan öğelerdir. Geleneksel yaşam tarzı hala köyde sürdürülmektedir. Ziyaretçiler, köyün sakinliği içinde dolaşarak geleneksel yaşamın izlerini sürebilirler.


Domatia (Doğanbey) Köyü'ne nasıl gidilir?

Doğanbey’e özel aracınızla gitmek isterseniz Söke’nin çıkışında Didim-Milas/Bodrum karayolunda ilerlerken Priene ve Eski Doğanbey’i gösteren tabelaları takip edin. Güllübahçe’den yola devam edince Priene Antik Kenti yol ayrımına geliyorsunuz. Atburgazı ve Tuzburgazı’nı geçtikten sonra Eski Doğanbey tabelasını görüyorsunuz.