İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle Fuar İzmir’deki İzmir Kitap Fuarı (İZKİTAP) kapsamında düzenlenen “100’üncü Yılında Türkiye Cumhuriyeti” söyleşisine katıldı. Gazeteciler Murat Ağırel, Timur Soykan ve Aytunç Erkin’in yer aldığı söyleşide konuşan Başkan Tunç Soyer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başladı.

İktisat Kongresi’ne doğru

Milli mücadele döneminde ve genç cumhuriyetin kuruluşunda İzmir’in üstlendiği role değinen Başkan Soyer, Şubat 2023’te İzmir’de düzenlenecek İktisat Kongresi’nin öneminden söz etti. Soyer, “1923’te yine İzmir’de düzenlenen İktisat Kongresi’nde Atatürk ‘Arkadaşlar sizler doğrudan milletimizi oluşturan halk sınıflarının içinden geliyorsunuz. Sizin söyleyeceğiniz sözler doğrudan doğruya halkın dilinden söylenmiş gibi kabul olunur’ diyor. Düşünün 1923! İktisat Kongresi. Anadolu’nun her yerinden gelmiş delegelere Atatürk böyle hitap ediyor. Başından beri halkın sesine kulak veren bir liderden bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tam bağımsızlık vurgusu

Başkan Soyer ekonomik kriz ve pandemide kendi kendine yeten bir ekonomi olmanın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayarak, “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş stratejisinde de kuruluş stratejisinde de tam bağımsızlık yani dışarıya muhtaç olmamak, kendi gücüyle büyüyüp serpilmek, ayakta durmak var. Bugün böyle miyiz? Maalesef değiliz. Samanı, gübreyi, her şeyi ithal eder noktaya geldik. O eskiden kendi kendine yeten bir ekonomiyken bugün tamamen dışa bağımlı hale geldik. Ama bu bir kader değil. Bu değişebilir. Cesur olmamız lazım, umudumuzu kaybetmememiz lazım. Atalarımız biz huzurla yaşayalım diye yalın ayak ölüme gitmiş. Bizim yaşadığımız ne ki! Bunun üstesinden geleceğiz. Göreceksiniz hepimizin güler yüzle birbirimize sarılarak yaşayacağımız bir memleketi kurmaya çok az kaldı” diye konuştu.

Ağırel: Cumhuriyetin felsefesi tam bağımsızlıktır

Aytunç Erkin konuşmasında Cumhuriyet’in kazanımlarına ve yaklaşan 100’üncü yıl dönümüne değindi. İzmirlilerin Cumhuriyet ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e verdiği öneme değinen Erkin, ayrıca Türkiye’nin bir siyasi değişimin arifesinde olduğunu vurguladı.
Konuşmasında Cumhuriyet’in kurucu kadrolarının ortaya koyduğu vizyona dikkat çeken Timur Soykan ise kalkınma ve eğitim hamleleri, kadın hakları, laiklik ve kültür devriminin topluma kattığı değerler başta olmak üzere pek çok alanda hayata geçirilen çalışmalardan örnekler sundu. “Cumhuriyetin bir felsefesi var ve bunun adı da tam bağımsızlıktır” diyerek sözlerine başlayan Murat Ağırel de 99 yıllık süreçte izlenen yol haritasına ilişkin konuştu. Cumhuriyet’e zaman zaman saldırılar olduğunu da söyleyen Ağırel, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öyle bir temel atmış ki ne yaparlarsa yapsınlar boş” ifadelerini kullandı.