Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim sabahı İsrail'e sızarak başlattığı Aksa Tufanı operasyonunda 11. güne girildi. İsrail, operasyona karşılık Gazze'de günlerdir sivillere bomba yağdırırken, ABD'den gerilimi artıracak bir hamle daha geldi.
En baştan bu yana İsrail'e desteğini açıkça ilan eden ABD, bu desteğin kapsamını genişletmeye hazırlandığı bildirildi. Pentagon yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasında Gazze'de artan çatışmaya yanıt olarak ABD ordusunun 2 bin askerini konuşlandırma alarmına geçirdiğini söyledi.

Özel eğitimli askerler seçildi

Bu iddia Wall Street Journal (WSJ) tarafından kaleme alındı. Gazetenin ismi açıklanmayan ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, ABD ordusu, Hamas'a karşı savaşında İsrail'i desteklemek için konuşlandırmayı planladığı yaklaşık 2 bin askerini özel olarak seçtiği bildirildi.

2 uçak gemisiyle ABD bölgede

ABD, İsrail'e destek için Doğu Akdeniz'e USS Gerald R. Ford uçak gemisini göndermişti. ABD Savunma Bakanlığı, USS Gerald R. Ford'a destek için USS Eisenhower uçak gemisini de bölgeye gönderme kararını açıklamıştı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 11 Ekim'de yaptığı açıklamada, uçak gemisinin Hamas'a müdahale için değil, diğer devletlere caydırıcılık için bölgeye intikal ettiğini söylemişti.