Fed yılın üçüncü faiz kararını açıkladı. Buna göre Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika faizini piyasa beklentisine paralel bir biçimde yüzde 5.25-5.50 aralığında sabit tuttu.

Mart 2022-Temmuz 2023 arasında toplamda 525 baz puanlık faiz artırım kararı alan FOMC böylece 6 toplantı üst üste faize dokunmamış oldu.

FOMC tarafından bugün yayımlanan karar metninde ayrıca Fed'in tahvil portföyünü azaltma tavanını aylık 60 milyar dolardan 25 milyar dolara indirdiği bildirildi. Bu şekilde bilanço küçültme hızını azaltan Fed ipoteke dayalı menkul kıymet küçültme tavanını ise aylık 35 milyar dolar olarak korudu.

Yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşılamadı

Son göstergelerin ekonomik aktivitenin sağlam bir hızla genişlemeye devam ettiğine işaret ettiği belirtilen karar metninde "İş kazanımları güçlü ve işsizlik oranı düşük kalmaya devam etti. Enflasyon geçtiğimiz yılda düşse de yüksek kalmayı sürdürüyor. Son aylarda Komite'nin yüzde 2'lik enflasyon hedefine yönelik yeterli ilerleme sağlanamadı" ifadeleri yer aldı.

Metinde bunun yanında daha önceki karar metinlerinde olduğu gibi Komite'nin, hedeflerine ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağı belirtildi.

Powell: Veriler yeterli güveni vermedi

Toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini ve belirsizliklerin olduğunu belirtti. Daha önce yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru güçlü bir şekilde ilerlediğine yönelik güven kazanana kadar faiz indiriminin uygun olmayacağını belirttiklerini söyleyen Powell "Bu yıl şu ana kadar açıklanan veriler bize bu güveni sağlamadı" dedi.

FED'in faiz kararına piyasalar ne tepki verdi?

Fed'in faiz kararı sonrası ve mesajları sonrası S&P 500 pozitife döndü.

Fed’in ardından ons altının günlük yükselişi, yüzde 1’in üzerine çıkarak 2.310 dolara kadar çıktı. Saat 21.22 itibarıyla yüzde 0,83 primle 2.304 dolarda bulundu.

Dolar endeksi, yatay bir seyir izledi. Euro/dolar paritesi, dalgalı bir seyir gösterirken, şu sıralarda 1,0684 seviyesinde.

Fed'in bilanço küçültmeye devam kararı sonrası, ABD iki yıllık tahvil faizi yeniden yüzde 5'in altına geriledi.

Editör: Esra Seyirden