Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası vatandaşlar yeni ev bulma ve eşyalarını taşıma derdine düştü. Bu durum da fırsatçıların ortaya çıkmasına neden oldu. Kimileri kiralara fahiş fiyatlar isterken, kimileri de taşıma işi için yüksek fiyatlar söylemeye başladı. Durumun tepki çekmesi üzerine Adalet Bakanlığı harekete geçti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla, Bakanlık, deprem ve salgın dönemlerindeki fahiş fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla yeni yasal düzenleme için teknik çalışma başlattı.

Çalışmaları devam eden düzenlemeye göre, TCK'ye yeni bir madde eklenerek, deprem ve salgın dönemlerinde fırsatçılık yapanlara hapis cezası verilecek. Deprem ve salgın dönemlerinde kiraların ve ürünlerin fiyatlarını fahiş oranda artıranlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Ayrıca bu kişilere adli para cezası verilecek.

NAKLİYE VE TAŞINMA ÜCRETLERİNİ DE KAPSAYACAK

Depremler sonrasında kiraların yanı sıra nakliye ve taşınma ücretlerini artıranlar da bu düzenleme kapsamında değerlendirilecek. Yeni düzenlemenin ilerleyen günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.