Ülkedeki milyonlarca sokak ekonomisinin emekçilerini örgütleyen İzmir Seyyar Satıcılar Derneği ve Meclisi Başkanı Evren Laçin’in Türkiye Büyük Millet Meclisi yolundaki ilk adımı takdir topladı. CHP’nin Aday Adayı Tanıtım Toplantısı’nda podyuma çıkan en renkli simaların başında geldi. 

EL02

Örgütlediği sokak emekçilerinin isteği doğrultusunda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir 1. Bölgeden Milletvekili Aday Adayı olan Evren Laçin, kentin dört bir yanındaki sokaklarda ekmek kavgası veren üyelerini iş alanlarında ziyaret etti. Laçin’in Aday Adaylığından memnuniyet duyan onlarca seyyar satıcı, Millet İttifakı'nın 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sokaklara verdiği önemi aday belirleme sürecinde de göstermesini istedi.

Sokağın emekçileri bizimle

Hafta sonu kentin sokaklarında seçim çalışmalarını gerçekleştiren CHP İzmir 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı olan Evren Laçin, ilgiyle karşılandı. Kendisine karşı oluşan büyük teveccühün kendisini duygulandırdığını belirten Laçin, “Türkiye’deki kentlerimizin bir de arka sıralarındaki yurttaşlarımız var. Deniz plaj görmeyen, dur durak tatil bilemeyenler. Gecenin karanlığında, yazın sıcağında, kışın soğuğunda sokakta geçimini sağlamaya çalışan milyonlarca insan var. Türkiye’nin ve İzmir’in ekmeğini arka sıradakiler ile beraber paylaşacağı bir düzen için kutlu bir yola çıktım. Sokak emekçilerinin haklarını alması için insanca yaşaması için bir araya getirdiğimiz milyonlarca yurttaşımız bu yola çıkmamızı istedi. Dün sokakların güçlü sesi nasıl olmuş isek yarın da meclisteki gören gözü, duyan kulağı, kanun yazan eli olmak için göreve hazırım” dedi.

Sosyal güvenceye kavuşturacağız

Sokakta ekmek kavgası verenlerin gelecek kaygısı taşıdıklarını vurgulayan CHP’li Evren Laçin, “Sokak ekonomisindeki emekçilerin yüzde 90’ının sosyal güvenliği yok. Bir koruyanı kollayanı yok. Gündelik yaşıyorlar. İşe gidemediği gün yevmiyesi yok. Birikimleri yok, gayrimenkulleri yok, ailelerinden yardım alamıyorlar, kendi temel gıdalarını dahi karşılamayanlar var. Ekmeğini alacak parası, kirasını ödeyecek bütçesi yok. Hastalandığında kapısından göğsünü gere gere gireceği hastanesi yok. Yaşlandığı zaman elden ayaktan düştüğü zaman temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar dahi bir maaşı maalesef yok. Kimsesizlerin kimsesi olacak, güvencesizlerin güvencesi olacak bir sosyal cumhuriyete ihtiyaç var. Sokak emekçilerimizin emeklerinin hakça değerlendirileceği bir sisteme ihtiyaç var. Kendilerini kişisel değil kurumsal olarak koruyan kollayan Sosyal Güvenliğe gereksinim var. Sokak emekçilerimizi Sosyal Güvenceye kavuşturmak boynumuzun borcu. Toplumsal huzur ve iş barışını birlikte başaracağız” diye konuştu.