Ege Belediyeler Birliği Olağan Genel Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kaya İzmir Termal Otel’de yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın yanı sıra çok sayıda belediye başkanının katıldığı genel kurul toplantısı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başladı. Divan Başkanlığını Ahmet Tınazlı'ın üstlendiği toplantıda, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay tarafından Birlik Başkanlığı'na Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek aday gösterildi. Yapılan seçimde oy birliği ile Zeyrek Ege Belediyeler Birliği’nin yeni başkanı oldu. Birliğin Birinci Başkan Vekilliğine Denizli Acıpayam Belediye Başkanı Levent Yıldırım, İkinci Başkan Vekilliğine ise Aydın Söke Belediye Başkanı Mustafa İberya Arıkan seçildi. Asil ve yedek üye ile encümen üyelerinin seçimi de gizli oylamayla gerçekleşti. Ege Belediyeler Birliği, ilk toplantısını İzmir’de yapma kararı da aldı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, oylama sonrasında yaptığı konuşmada, “Bizler, hangi partiye oy vermiş olurlarsa olsun, milyonlarca vatandaşımızın görev ve sorumluluk bilinciyle buradayız. Bu sorumlulukla daha güçlü birliktelikleri sağlamalıyız. Kutuplaşma, çatışma ve ayrışma yerine, uzlaşı, beraberlik ve işbirliğini hayata geçirmeliyiz. Yerel seçim sonuçlarından da anlaşılacağı üzere vatandaşın en büyük talebi ve mesajı bu olmuştur. Ekonomik krizin, hayat pahalılığının, yoksulluğun her geçen gün derinleştiği bir ortamda bizlere düşen; can yakıcı sorunları gidermek için zaman kaybetmeden çalışmaktır. Halkın refahını, özgürlüğünü, mutluluğunu artırmayı merkeze alan, yeni bir siyaset dilini geliştirmektir. Sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir demokrasi ve sürdürülebilir özgürlükleri inşa etmektir” dedi. 

Siyasi parti ayırt etmeksizin çalışacağız

Başkan Zeyrek, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Bizler yerel yöneticiler olarak, vatandaşlarımızın bu taleplerini en hızlı ve etkili biçimde yerine getirebilecek konumdayız. Bunun için öncelikle biz belediye başkanlarının birlikte ve uyum içinde çalışması gerektiğine inanıyorum. Ege gibi ülkenin gözbebeği bir bölgede, kıymetli üyelerimizin değerli oylarıyla göreve gelmek beni son derece mutlu ediyor. Bu sorumlulukla; acilen, siyasi parti ayırt etmeksizin bütün üye belediye başkanlarımızla bir araya geleceğiz. Onların sorunlarıyla yakından ilgileneceğiz. Halkın önemli sorunlarını çözmek için yerel yönetimler ile merkezi yönetim arasında da iş birliğinin olanaklarını arayacağız. Kamu kaynaklarını en verimli şekilde kullanmanın, şehirlerimizin sorunlarını etkili ve hızlı şekilde çözebilmenin başkaca bir yolu yok.” 

“Eşitlikçi ve demokratik bir anlayışla çalışacağız”

Ege Belediyeler Birliği’nde geçmişin tecrübesini, bugünün çalışma ve sorun çözme iradesini, geleceğin vizyonuyla bir arada bulunduracaklarını vurgulayan Başkan Zeyrek, “Bu nedenle kapsayıcı olacağız, bu nedenle partizanlık ya da bölgecilik yapmayacağız, bu nedenle kısır tartışmalara girmeyeceğiz, bu nedenle gündelik siyasi hesaplara kapılmayacağız. bu nedenle eşitlikçi ve demokratik bir anlayışla çalışacağız” dedi. 

Başkan Zeyrek, kendisini destekleyen üyelere teşekkür etti

Başkan Zeyrek, konuşmasının son bölümünde, “Yerel yöneticiler olarak, kentlerimiz farklı olsa da ortak sorunlarımız bulunuyor. Doğal afetler ve afetlere dirençli kentler, iklim krizi, çevresel değişim ve dönüşüm, tarım, hayvancılık, sağlıklı gıdaya ulaşım, göç hareketliliği, ulaşım, yoksulluk, sosyal belediyecilik ve daha birçok başlıkta sıralayabileceğimiz, her gün karşı karşıya kaldığımız sorunlar… Tek başına başa çıkmakta zorlanacağımız ancak bir araya geldiğimizde rahatlıkla üstesinden gelebileceğimiz sorunlar. Bizler bu bilinç ve duygularla çalışacağız. Daha güçlü, daha etkili, daha yetkin Ege Belediyeler Birliği’ni hep birlikte hayata geçireceğiz. Görev alsın, almasın tüm üyelerimizi bu sürece omuz vermeye, katkı sunmaya davet ediyorum. Beni bu göreve layık görev kıymetli üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Daha güzel yarınlara birlikte yürümek umuduyla hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Tugay: Üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, seçimi kazanan Zeyrek’i tebrik ederek başarılar diledi. Tugay, “Ülkemizin genel olarak içinde bulunduğu sosyo-ekonomik sıkıntılar, beraberinde çevre sorunları, yaşadığımız krizler, her birimize yerel yönetimler olarak önemli sorumluluklar yüklüyor. Bu dönem dayanışma içerisinde çalışarak zorlukları aşacağımız bir dönem  Bu dönem Türkiye için yerel yönetimler eliyle, iş birliği içerisinde güzel çalışmalar yapacağız” dedi.

Kaynak: BÜLTEN