Kolombiya’nın İzmir Fahrikonsolosu Eliya Alharal, Kolombiya’nın en büyük sanatçısını kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşadığını dile getirerek dünyadaki zıtlıkları eserlerinde konu edinen Botero’yu yeri doldurulmaz bir sanatçı olarak niteledi. Botero’nun Kolombiya’nın en iyi sanatçısı olması yanında çağımızın en önemli sanatçılarından biri olduğunun altını çizen Alharal, Dünya sanat camiasına ve Kolombiya halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’da, X (eski ismiyle Twitter) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Geleneklerimizin ve kusurlarımızın ressamı, erdemlerimizin ressamı, şiddet ve barışın ressamı Fernando Botero vefat etti" mesajıyla üzüntüsünü paylaştı.

Fernando Botero kimdir?

 Fernando Botero 19 Nisan 1932 doğdu. Kolombiyalı modern sanat ressamı olan Botero alanında eğitimini İspanya'da San Fernando Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi'nde almıştır.

Fernando Botero resim ve heykelerinde obje olarak şişman insanları seçmiştir. Önemli tabloları arasında İsa'nın ve Mona Lisa'nın şişman halleri de yer alır. Fernando Botero'nun "Atlı Adam" heykeli İzmir Swissotel ön bahçesini süslüyor. 
Botero, 15 Eylül 2023'te zatürre hastalığı nedeniyle 91 yaşında öldü.