Antik dönemdeki en büyük yapılarından biri olan ve Antik Dünya'nın Yedi Harikası'ndan biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı, İzmir'in güneyinde bulunan Selçuk ilçesinde yer almaktadır.

MÖ 6. yüzyılın başlarında inşa edilmeye başlanan tapınak, Miletoslu Hermogenes tarafından tasarlanmış ve yapılmıştır. Daha sonrasında bu yapı birkaç kez yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. En ünlü hali, MÖ 4. yüzyılda yapılmıştır. Bu dönemde Artemis Tapınağı, Miletoslu Cherisiphron ve Lindoslu Metagenes tarafından yeniden inşa edilmiş ve daha da göz alıcı bir hale gelmiştir.

Artemis Tapınağı'nın kalıntıları günümüze kadar ulaşırken bunlar arasında bazı sütunlar ve temel kalıntıları bulunmaktadır. Tapınağın bu kalıntıları, Efes Selçuk'un turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. 

Artemis Tapınağı'na nasıl gidilir?

Selçuk'un merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan Artemis Tapınağı'na gitmek için İzmir Otogarı'ndan kalkan minibüslere binebilirsiniz. Ayrıca İzmir havalimanından kalkan otobüsler ile tapınağa gitmek mümkündür.

Artemis Tapınağı'na giriş saati ve ücreti

Yaz döneminde 08.00- 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilen tapınak kış döneminde ise 08.00- 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Artemis Tapınağı giriş ücreti ise 60 lira olarak belirlenmiştir.

Editör: Duygu Kaya