Dünyada robotiğe meraklı çocukları 28-30 Kasım 2024 tarihlerinde İzmir'de buluşturacak Dünya Robot Olimpiyatı (World Robot Olympiad-WRO) Uluslararası Finali, Kültürpark İzmir Sanat'ta yapılan basın toplantısı ile tanıtıldı. Her sene farklı bir ülkenin ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Robot Olimpiyatları, bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğinde yapılacak ve 3 bini aşkın katılımcıyı İzmir'de buluşturacak.

Finali İzmir'de yapmaktan gurur duyduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “İzmir'i aydınlık yüzüyle, bilime, sanata, eğitime açık insanlarıyla, kültürüyle, dünyaya kendini anlatabilen bir şehir olarak tanıtmaya çalışıyoruz. Yapmamız gereken çok iş var ama bu tür organizasyonlar da uluslararası tanınırlığımızı doğal yollardan artıracak organizasyonlar. Dünyanın çok farklı yerlerinden 3 bin 500 civarında katılımcı bekleniyor. O tarihlerde şehrimizi tanıtacak organizasyonlar da bu etkinliğe eşlik edecek ve İzmir'imizi tanıtmak için önemli bir vesile olacak” dedi. 

Özçağdaş: Genel Başkanımız Özgür Özel de burada olacak

Eğitimin Türkiye'de herkesin ortak konusu olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Bilim Kahramanları Derneği'nin birlikteliğinin çok önemli olduğunu söyledi. Özçağdaş, “Bilim hepimizi, her tür siyasal görüşü birleştirir. Bilim geleceğimiz için önemli. Bu yapılan faaliyetler çocuklarımızda 21. yüzyıl becerilerini geliştirmenin en temel enstrümanları. Neden? Çünkü eğlenceli. Devlet okulları için, imkanı olmayan okullar için buralara katılabilmek, buradan yurt dışına gidebilmek, büyük işler bunlar. O yüzden buradayım. Genel Başkanımız Özgür Özel de burada olacak 28-29-30 Kasım'da burayı ziyaret edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu katkısı diğer kurumlara da örnek olmalı. CHP olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ ile gurur duyuyoruz” dedi.

Demir: Şimdiden heyecanlıyım

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, “Çok heyecanlıyız. Geçen Kasım ayında Panama'da, Panama First Lady’si Yazmin Colon de Cortizo himayesinde gerçekleşen WRO 2023 Panama Uluslararası Finali'nde WRO Dünya Robot Olimpiyatı bayrağını 2024 finali için ülkemize getirme gururunu yaşadık. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ'ın katkılarıyla yaptığımız girişimin ülkemiz için de oldukça önemli bir kapıyı araladığını düşünüyoruz. 90 ülkeden programa katılan takımlar bizim rehberliğimizde 'Earth Allies' temasıyla robotik çözümler geliştirmek ve doğa ile uyum içinde yaşamanın yollarını keşfetmek üzerine çalışmaya başladılar. Katılımcılar bu sezon iki sorunun cevabını arayacaklar; robotlar doğanın tehlikeli ya da zorlayıcı olduğu yerlerde bize nasıl yardımcı olabilirler ve kısıtlı kaynakların daha verimli kullanılması için bize yol göstermeleri mümkün müdür? Katılımcıların geliştireceği fikirler için bilim insanı olarak şimdiden heyecanlıyım” dedi.

Çalışmalara başlandı

WRO Türkiye Genel Koordinatörü Fatma Bezek, “Takımlar kayıtlara ağustos ayında başlayacak. Kasım ayı başında kayıtlar bitiyor. O süre içinde kim nerede kalacak, İZFAŞ ekibi ile çalışıyoruz” dedi.

İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, sürecin küçük organizasyonlarla 2016 yılında başladığını belirterek “Sonunda İzmir’de dünya finali yapılacak” dedi. Alıcı, diğer ülkelerden gelecek çocukların konaklaması için çalışmalarına başladıklarını da ifade etti. 

Kaynak: Bülten