Günümüzde pek çok farklı sektörde aktif olarak kimyasal madde kullanımı söz konusudur. Kimyasal maddeler özellikle üretim anlamında çok önemlidir. Ancak yapıları dolayısıyla tehlikeli madde kategorisinde yer alırlar. Bu yüzden dökme kimyasal madde taşımacılığı titizlikle gerçekleştirilmesi gereken bir hizmettir. Dökme kimyasal madde taşımacılığı hizmetine ilişkin yasal olarak belirlenmiş standartlar bulunur. Son yıllarda üretim bazında daha çok kimyasal madde kullanılıyor olması nedeniyle, dökme kimyasal maddelerin taşınmasına ilişkin işlevsel çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Uzmanlık ve deneyim gerektiren bir süreç olan dökme kimyasal madde taşımacılığı hizmetleri denilince akla ilk gelen isim TET Global’dir. TET Global lojistik sektöründeki faaliyetlerini ADR standartlarına uygun hizmet anlayışı ile sürdürmekte ve dökme kimyasal madde taşımacılığı hizmetlerinde öncü isim olarak anılmaktadır. TET Global aynı zamanda Avrupa’daki tüm noktalar arasında güvenli, kaliteli ve çevre dostu dolaşım imkanı sunmaktadır. Bulkhaul tank konteyner ve dökme kimyasal madde taşımacılığı konularında uzman TET Global, lojistik süreçlerini uzmanlığı ve deneyimi sayesinde hatasız bir şekilde gerçekleştirir. Gerek yurt içi gerek yurt dışı tehlikeli madde sevkiyatı süreçlerine ilişkin belgelere ve izinlere sahip olan TET Global, taşıma hizmetleri sırasında üst düzey güvenlik sağlar. Siz de likit kimyasal madde taşımacılığı, kimyasal tanker yıkama, tank konteyner acenteliği, gıda ürünleri taşımacılığı, intermodal taşımacılık ve tank konteyner depolama hizmetlerinde kaliteye ulaşmak için TET Global ile iletişime geçebilirsiniz

Sayfa: https://tetglobal.com/tank-konteyner-acenteligi/

Dökme kimyasal madde taşımacılığı nedir?

Lojistik sektöründe en çok ihtiyaç duyulan hizmetlerden biri kimyasal madde taşımacılığıdır. Hem sık faydalanılan bir hizmet olması hem taşınan maddelerin özellikleri nedeniyle dökme kimyasal madde taşımacılığı çok önemli ve titizlik gerektiren bir süreci beraberinde getirir. Dökme kimyasal maddeler sahip oldukları yapısal özellikler dolayısıyla çevreye zarar verme riski taşırlar.

Dökme kimyasal madde taşımacılığı hizmeti dahilinde herhangi bir canlı ya da cansız varlığın zarar görmeyeceği, sorunsuz ve güvenli bir taşıma süreci gerçekleştirmek temel amaçtır. Yasalara göre, dökme kimyasal madde taşımacılığı yalnızca yetki verilen araçlar ile yapılabilir. Özel araçlar kullanılarak yapılması gereken dökme kimyasal madde taşımacılığının başarısı için araçlar mutlaka Avrupa standartlarına uygun olmalıdır. Olası bir aksilik yaşanması halinde bireylere ve çevreye zarar vermeksizin sürecin tamamlanabilmesi için araçların yanı sıra taşımacılık yapan kişinin de bazı yasal gereklilikleri karşılıyor olması gerekir.

Dökme kimyasal maddeler özel olarak korunmadıkları takdirde insanlara, diğer canlılara ve çevreye geri dönüşü olmayan zararlar verebilirler. Bu yüzden özel koşullar sağlanarak muhafaza edilmeleri gerekir. Ayrıca dökme kimyasal maddeler kesinlikle insanla doğrudan temas etmemelidir. Aksi takdirde ölümcül sonuçlara kadar ulaşabilen etkiler ortaya çıkabilir. Bu tür istenmeyen durumların önlenebilmesi için dökme kimyasal maddelerin bir yerden bir başka yere sevkedilmesi sırasında özenli davranılması gerekir.

Sayfa: https://tetglobal.com/likit-kimyasal-madde-tasimaciligi/

Dökme kimyasal madde taşımacılığı neden önemlidir?

Dökme kimyasal maddeler, pek çok farklı sektörde aktif bir şekilde kullanıldıkları için yoğun sevkiyat talepleriyle karşı karşıya kalınması olasıdır. Bu maddeler mutlaka korunaklı yerlerde muhafaza edilmeli, şehirlere arası ya da ülkeler arası sevkiyatlarla bir noktadan diğerine taşınmalıdır. Dökme kimyasal madde gönderiminin normal sevkiyatlarla yapılması olası değildir. Dökme kimyasal madde taşımacılığı mutlaka özel araçlar ve yetkili personellerle yapılmalıdır. Dökme kimyasal madde taşımacılığı hizmeti veren firmalar, verdikleri hizmetin özelliklerine uygun bir şekilde davranmaya ve gerekli tüm önlemleri eksiksiz almaya özen göstermelidir. Bu kapsamda dökme kimyasal madde taşımacılığı hizmetlerinin uzman ve deneyimli markalar tarafından sağlanmasına dikkat etmek çok önemlidir.

Tehlikeli madde lojistiği olarak da adlandırılan hizmet sayesinde, sadece ürünlerin güvenliğinin sağlanamsı yeterli değildir. Aynı zamanda çevre bilinci de göz önünde bulundurulmalıdır. ADR taşımacılığı kapsamında hem canlıların hem çevrenin zarar görmesini önleyecek bir hizmet sunulur. Depolama durumunda gösterilen özenin, dökme kimyasal maddelerin taşınması sırasında da gösterilmesi ve tüm önlemlerin alınması gerekir.

Dökme kimyasal madde taşımacılığı hizmeti sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ADR’dir. ADR her tür kimyasal maddenin karayoluyla çok güvenli bir şekilde taşınmasına imkan verir. 1957 yılında imzalanan ve Avrupa’yı kapsayan anlaşma ile dökme kimyasal maddelere ilişkin karayolu taşımacılığı belirli standartlara bağlanmıştır. Lojistik firmaların bu kapsamda dökme kimyasal madde taşımacılığı hizmeti vermesi için ADR sertifikası alamsı gerekir. Bu sertifika olmadığı takdirde taşıma işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi olasılığı azalır. Ayrıca taşımacılık sırasında görev alan personelin gerekli eğitimi almış olması zorunludur. Söz konusu eğitimler ise yine ADR çerçevesinde gerçekleştirilmelidir. Buna ek olarak taşımacılık hizmeti sırasında kullanılan tüm araçların uygunluğu ve yetkinliği ADR koşullarına göre tespit edilmelidir.

Dökme kimyasal maddeler, genel olarak etkileşime girebilen ya da bir başka nesneyle temasa geçtiğinde tehlike arz eden ürünleri içerir. Pikrin asit, nitrogliserin, radyoaktif maddeler ya da organik peroksitler dökme kimyasal maddelerdendir. Buna ek olarak bulaşıcı maddeler ile aşındırıcı özelliğe sahip olan ürünler de dökme kimyasal madde taşımacılığı hizmetinin konusunu oluştururlar.

Sayfa: https://tetglobal.com/