Gezi severlerin heyecanla beklediği o haber geldi. Doğu Ekspresinin başlama tarihi açıklandı. Peki Doğu Ekspresi ne zaman başlayacak? Doğu Ekspresi bilet fiyatı ne kadar olacak? Detaylar haberimizde...

Ankara ve Kars arasında gidip gelen Doğu Ekspresi, her yıl TCDD tarafından düzenleniyor. Doğu Ekspresi yol boyunca birbirinden harika manzaraları ile büyüleyici bir seyahat vadediyor.

Doğu Ekspresi’nde pulman, örtülü kuşetli, iki kişilik yataklı ve yemekli vagonlar bulunuyor. Kuşetli vagonlarda 10 adet kompartıman bulunuyor ve her kompartımanda 4 kişinin yolculuk yapabildiği bu vagonlarda çarşaf, pike ve yastık TCDD Taşımacılık AŞ tarafından veriliyor. Ayrıca kompartımandaki koltuklar, istenildiği takdirde yatak olarak da kullanılabiliyor. Yemekli vagonda ise 14 masa, 47 – 52 arasında değişen oturma yeri bulunuyor. 4’er kişilik masalardan oluşan yemekli vagonların içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler, sıcak soğuk içecekler sunuluyor. Restoranın ise belirli bir açılış – kapanış saati bulunmuyor ve yolculara 7/24 hizmet veriyor. İki kişilik yataklı vagonlarda ise bir adet dolap, dolabın içinde mini bir buzdolabı ve lavabo bulunuyor.

Doğu Ekspresi’nin Ankara - Kars güzergâhındaki seferi yaklaşık 25 saat sürüyor.


Doğu Ekspresi ne zaman başlayacak?

Doğu Ekspresi seferleri Ankara'dan 11 Aralık 2023 tarihinde başlayacağı ve 8 Mart 2024 tarihine kadar sürecek. Kars'tan ise 13 Aralık 2023 tarihinde başlayacak ve 10 Mart 2024 tarihine kadar sürecek.

Seferler Ankara'dan pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yapılacak. Kars'tan ise çarşamba, cuma ve pazar günleri hareket edecek.

Turistik Doğu Ekspresi bu sezon Ankara-Kars yönünde 42, Kars-Ankara yönünde 42 olmak üzere toplam 84 sefer yapacak.


Doğu Ekspresi bilet fiyatları ne kadar 2023?

Doğu Ekspresi için değişken bilet politikasına geçildi. Buna göre Doğu Ekspresi bilet fiyatları şöyle:

Yataklı vagon: Kişi başı 3100 TL- indirimli 2 bin 790 TL

Örtülü Kuşet: Kişi başı 382 TL- indirimli 350 TL

Pulman: Kişi başı 212 TL- indirimli 181 TL

İndirimli gruplar açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi'nde seyahat etmek isteyen 13-36 yaş arasındaki yolcular, öğretmenler, 60-64 yaş arasındaki yolcular, 65 yaş ve üzerindeki yolcular ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli özel indirimli fiyatlardan faydalanabilecekler.