MİHRİCAN CANDEMİR/ İZ GAZETE- Uludağ Üniversitesi Emlak Bölüm Başkanı, Diaolog Türkiye Kurucu Ortağı Prof. Dr. Elif Karakurt Tosun, İzTV’de yayınlanan Özgür Coşkun ile Gayrimenkul Dünyası programının konuğu oldu. Gayrimenkul danışmanlığı yapacakların diploma veya sertifika sahibi olması gerektiğini söyleyen Karakurt aynı zamanda Yeni Ev Projesi hakkında da konuştu.

Türkiye’de çok uzun zamandır gayrimenkul odaklı yatırım anlayışı olduğunu söyleyen Uludağ Üniversitesi Emlak Bölüm Başkanı, Diaolog Türkiye Kurucu Ortağı Prof. Dr. Elif Karakurt Tosun, “Türkiye’de gayrimenkul sektörü, her zaman prim yapan nadide sektörlerden birisidir. 2000’li yılların başında açıkta kalan, tercih yapamayan öğrencilerimiz gelirdi. Şimdi ise yaş ortalamamız oldukça yükseldi. Öğrencilerimiz arasında mimar, mühendis, müteahhit, atanamayan öğretmenler veya emekliler bulunuyor. Sektörümüzdeki eğitimin ne kadar önemli olduğunu anlayanlar geliyor ve tercih oranlarımız gittikçe artıyor. Yani parlayan, rehavet gören bir bölüm olduğumuzu söyleyebilirim” diye konuştu.

bursanin-gayrimenkul-markasi-dialog-turkiye_d5c17

‘TALEP GÖRÜYORUZ’

İnsan ilişkilerine odaklı bir sektör olduklarını ve son dönemlerde ciddi talep gördüklerini dile getiren Karakurt, “Bölümümüzden mezun olduğunuzda dünyanın her yerinde geçerli olan bir diplomaya sahip oluyorsunuz ve sonucunda da emlak danışmanı oluyorsunuz. Ayrıca Gayrimenkul Danışmanlığı çok ciddi bir yatırım aracıdır. O yüzden bu sektörde faaliyet gösterenlerin donanımlı olması gerekiyor. Sonuçta kişilerin hayallerine aracılık ediyorsunuz. Bizden mezun olanlar profesyonel bir şekilde sektöre giriyor. Uygulamalı bir alan olduğumuz için iş yeri eğitim uygulamasıyla bir yıl staj yaptırıyoruz. Öğrencilerimiz sektöre girer girmez para kazandıkları için sürekli sektördeler ve bu sayede öğrencilerimiz hem okullu hem de alaylı oluyor” şeklinde konuştu.

‘DİPLOMA ŞART’

Gayrimenkul Danışmanı olabilmek için diploma veya sertifikasyona sahip olunması gerektiğini söyleyen Karakurt, “Taşınmaz Ticaret Hakkını Yönetmelik diye yasal bir mevzuatımız var. Yani bu mesleği herkes yapamıyor. Diploma veya sertifikasyona sahip olmak zorundasınız. Sektöre atılırken kurumsal bir emlak firmasında başlamalarını tavsiye ederim. Süreci, mesleği, işi size öğretecek ve dürüstlükten, kişisel gelişimden asla vazgeçmeyecek bir kurumsal yapının içerisinde olmanız sizin sektörde başarılı olmanızı sağlar. Bu noktada hem kendiniz kazanırken hem de müşterinin kazanmasına da odaklanmalısınız. Sonuçta etik sorumluluğu olan bir meslek. Sadece kendi kazancınıza odaklanırsanız müşterinin parasını yanlış yere yönlendirmiş olursunuz. Kısa vadeli kazançlar yerine uzun vadeli kazançlara odaklanmalısınız. Ayrıca her gayrimenkul danışmanıyla da çalışılmaz” diye konuştu. Aynı zamanda bu işi yapacaklara önerilerde bulunan Karakurt, “Sektörle ilgili bilgisi olan, sektörde neler olduğu hakkında araştıran bir kurum olmasını öneririm. Sertifikası olan bir kurumsal yer olmalı. Her şeyden önce Emlakçılar Odası’na ya da Ticaret Odası’na kayıtlı olup olmadığını araştırsınlar. Ayrıca Taşınmaz Ticaret Bilgi Sistemi’nden emlakçının bilgilerini girerek emlakçının yasal olup olmadığını sorgulayabiliyoruz. Sonuç olarak kurumsal firmayla olmak sizin daha güvenli hareket etmenizi sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

‘DEVRİM NİTELİĞİNDE’

Yeni Ev Projesi hakkında konuşan Karakurt, projenin avantajlarını anlattı. Karakurt, “Hükümetin düşük gelir gruplar için TOKİ aracılığı ile başlattığı bir projenin ikinci adımı. Bu projenin çıkış noktası çok güzel ve çözüm odaklı olduğunu söyleyebilirim. 2 milyon TL krediye 0,69, 4 milyon TL’ye ise 0,70 faizlerinden bahsediliyor. Ayrıca 15 yıllık ödeme planı sunuluyor ki Türkiye’de 15 yıllık ödeme planı sunulması oldukça devrim niteliğinde. Bu projeden faydalanacak kişilerin evinin olmaması, son bir yıl içinde ev satmaması gerekiyor” diye konuştu. Rayiç bedel ve gerçek bedel konusunda sorun yaşandığını da dile getiren Karakurt, ‘Rayiç bedel ile ilgili barış çıksın, müteahhitlerin tamamı bundan faydalansın’ şeklinde hükümete taleplerin iletilmiş olduğunu biliyoruz ve destekliyoruz. Sonuçta inşaat sektörü Türkiye’nin bel kemiği. İstihdama çok büyük katkısı var. Ülke ekonomisinin dinamiği. Yeni Ev Projesi’nden sonra ikinci el konut fiyatlarında da artış görüldü. Ortaya çıkan enflasyon ve fiyat artışının bir kısmı da maalesef fırsatçılıktan kaynaklanıyor. Yani konut sorunun kaynağını anlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘İLK EĞİTİM ÜCRETSİZ’

2017 yılında Übeyt Işık ve Selma Arabacı tarafından kurulan Dialog Türkiye hakkında konuşan Karakurt, “2021 yılında benim de dahil olduğum Dialog Türkiye, Bursa’dan doğmuş ama tüm Türkiye’yi hatta Avrupa’dan Ortadoğu’ya uzanan geniş bir skalayı hedefleyen bir gayrimenkul firmasıdır. Yüzde yüz Türk markasıyız. Türkiye’de yaratılan değerin Türkiye’de kalması gerektiğini düşünüyoruz. Adil bir sistem oluşturmak istediğimiz için hem emlak ofisinin sahibi hem de yanında çalışan danışmanın kazanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Vatandaşa nasıl daha çok kazandırabiliriz diyerek yola çıkıyoruz. İzmir’de ise hem Mavişehir’de hem de Bostanlı’da Dialog Türkiye şubemiz var. Tüm İzmirli yatırımcıları bekliyoruz. Danışmanlarımıza hem yüz yüze hem de online eğitim veriyoruz. Danışanlar bize başvurduklarında süreci tamamladıktan sonra direkt sektöre atılıyor. Uzman danışmanlarımız sizleri yönlendirerek oryantasyon sürecinizi atlatmanızı sağlıyoruz. Tüm Türkiye’de yetmişe yakın Dialog Türkiye şubesi var. Gittikçe sayımızın artacağını düşünüyorum. Ayrıca ilk giriş eğitimlerimiz de ücretsiz” diye konuştu. 

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞMELİ’

Yapı dayanıklılığı konusunda ciddi sorunların olduğunu ve yapıların yenilenmesi, kaliteli konutlara geçilmesi gerektiğini söyleyen Karakurt, aynı zamanda tüm Türkiye’de kentsel dönüşümün gerçekleşmesi gerektiğini de söyledi. Karakurt, “Stok fazlalığı yok tam tersine yetersizlik var. Daha fazla inşaat olması gerekiyor. Kentsel dönüşümü yerinde uygulamak doğru. Katılım düzeyini maksimum düzeye ulaştırarak ve rantı azaltarak ilerlenmesi gerekiyor. Projelerimiz iyi niyetli çıkıyor fakat bunları fırsatçılığa dönüştüren bir kesim var aslında onlarla mücadele etmek gerekiyor” şekline konuştu.