İZ GAZETE - İzmir Eğitim Sen 3 No’lu Üniversiteler ve KYK Şubesi Yürütme Kurulu Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Tınzatepe kampüsüne taşınacak olmasına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında konuya ilişkin tartışmaların 2019 Ocak ayından bu yana sürdüğü belirtilerek taşınmaya ilişkin tartışmaların yine gündemde olduğu vurgulandı.

Basın açıklamasında ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi yönetimine şu sorular yöneltildi:

“DEÜ yönetimi, 2000 yılından önce inşa edilmiş olan ve başta GSF binaları olmak üzere diğer fakülte binalarını hangi bağımsız denetim kuruluşlarına denetletmiştir? Raporları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?”

Açıklamadan öne çıkan satırbaşları şu şekilde:

“DEÜ yönetimi yaptığı açıklamada bir takım kurumların ve o kurumların temsilcilerinin “bilgisizce” açıklamalarda bulunduğunu söylemekte ve söz edilen kimselerin kendi siyasi emelleri doğrultusunda hareket ettiklerini ve DEÜ mensuplarının can ve mal güvenliklerini hiçe saydıklarını iddia etmektedirler. Üstelik bu kişilere niçin başka kamu binalarının güvenliklerini sorgulamadıkları eleştirisini yapmaktadırlar. Peki, DEÜ yönetiminin söz ettiği bu kurumların adları nelerdir? Kimlerden söz ettiklerini bilirsek bizlerin de soru sorma ve o kurumların da yanıt verme hakkı doğacaktır. Ortaya atılan çözüm önerilerini “muğlak” ve “sığ” bulan ve şeffaflıktan yana olduklarının altını çizen sayın yöneticiler bu konuda niçin gizemli bir uslup kullanmaktadırlar?”

'NEDEN REKTÖRLÜK DEĞİL DE GSF TINAZTEPE'YE TAŞINMAK İSTENMEKTEDİR'

“DEÜ yönetiminin GSF mensuplarını Buca Tınaztepe Kampüsü’nde Rektörlük Hizmet Binası olarak inşa edilen binaya taşıma çözüm önerisi de sorgulanması gereken bir yoldur. Öncelikle bu bina hizmet binası olarak tasarlanmış, odaları ona göre yapılmıştır. Ofisler ve çalışma odaları GSF mensuplarının bırakın ders yapmalarını, etkinlik yürütebilecekleri yerler değildir. Üstelik GSF’nın tüm bölümlerinden öğretim elemanlarının Tınaztepe’deki hizmet binasını inceledikten sonra ilgili binada kesinlikle sanat eğitimi yapılamayacağına dair hazırladıkları bir rapor da vardır. O halde niçin rektörlük değil de GSF Tınaztepe’ye taşınmak istenmektedir? Alsancak’ta bulunan Rektörlük binasının kültür mirası olduğu söylenmekte ve yapılacak her türlü düzenlemenin uzun zaman alacağı dile getirilmektedir. O halde niçin Tınaztepe’ye bir Rektörlük hizmet binası inşa edilmiştir? Sonradan başka düzenlemelere gidilecek bir binaya niçin ödenek yağdırılmıştır? Yapılan planlar bir başka rektör görevi devralınca değişecek biçimde mi hayata geçirilmektedir? Oraya aktarılan ödenek maliyetinin hesabı kime sorulacaktır? Kamu zararı ne olacaktır?”

'ABSÜRT ALGI YARATMA GİRİŞİMİNİ GÖRÜYORUZ'

“Elbette ortada bir risk varsa, olası afet sonucunda oluşacak kayıpların sorumlusu ilgili kurumun yöneticileri olacaktır. Ancak duruma bir de şu açıdan bakalım: Burada çalışan idari ve akademik personel ve eğitimlerini sürüdüren öğrenciler niçin kendilerinin can ve mal güvenliklerini bilerek ve isteyerek tehlikeye atsınlar? Ya o öğrencilerin anne ve babaları niçin güvensiz olduğunu bildikleri bir binaya çocuklarını göndersinler? Siz kamuoyu mensupları oturulamaz raporu verilen bir evde oturmaya devam eder misiniz? Her an başınıza yıkılabilecek bir okulda eğitime devam eder misiniz? Özetle, GSF mensupları, ölsek de kalsak da biz bu binada eğitim sürdüreceğiz mi demektedir? Hayır, elbette bu absürt algı yaratma girişimini görüyoruz. GSF'lilerin derdi uygun bir binada, sanatsal etkinliklerini eksiksiz biçimde yürütebilecekleri bir ortamda eğitimlerini sürdürmektir. Nitekim, yıllar önce Alsancak’ta yer alan kampüslerinden Narlıdere’ye taşınmaları bu koşullar sağlandığı için olmuştur.”

'DEÜ YÖNETİMİNİ SAĞDUYULU ADIMLAR ATMAYA DAVET EDİYORUZ'

“Mevcut durumda taşınma sorununu “elbirliği” ile çözelim diyen DEÜ yönetimini, seçmiş olduğu bu sözcüğün gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz. DEÜ yönetimi, Büyükşehir Belediyesi ve GSF’den oluşturulmuş bir heyet ve ilgili oda, demokratik kitle örgütleri ve sendikaların bir araya gelip herkesin mağduriyetlerinin ve kaygılarının giderilebileceği bir çözüm yoluna ulaşabilir diye düşünüyoruz. Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına günler kala sorunun ivedilikle ve sağlıklı biçimde çözülmesi ve öğrencilerin ve GSF’deki tüm personelin daha fazla olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmek için DEÜ yönetimini daha sağ duyulu adımlar atmaya davet ediyoruz.”

,

Editör: Haber Merkezi