Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler Türkiye’yi derinden sarstı. 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremden en çok etkilenen illerden biri de Malatya oldu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise Habertürk ekranlarında gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un canlı yayınına konuk olarak şehirdeki durum ile ilgili bilgiler verdi.

“Bütün cenazelerimizin cenaze namazı kılınmıştır, ayrı ayrı mezara da kendi inanç değerlerimiz ölçüsünde uygun şekilde defnedilmiştir” diyen Gürkan’a Ersoy, “Allah rahmet eylesin. Cenaze defnetmeyi başarı olarak gördüğümüz bir yerdeysek vay halimize. Bunu bazı yerlerde yapamadık doğru, ama bunu bir başarı olarak anlatıyorsak vay halimize” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Ersoy ile Gürkan arasındaki tartışma da sosyal medyada gündem oldu.

Keşkesi olmayan belediye başkanıyım

Gürkan, Ersoy’un “2004’ten beri Belediye Başkanı olduğunuz Malatya’da neden bu kadar çok bina yıkıldı. Sorumlu olduğunuzu düşünüyor musunuz? Sorumlu olduğunuzu düşünüyorsanız istifa etmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna şu yanıtı verdi:

“2004’ten beri Belediye Başkanıyım. Geçen zaman içerisinde hiçbir “keşke”si olmayan belediye başkanıyım. 2004’te geldiğimde eski Malatya diye tabir ettiğimiz yerde ilk etapta koruma amaçlı imar planı yaptım. Daha sonra oradaki yatar mimarilerin imar uygulamasını yaptım. 2014’e kadar o 15 bin nüfuslu belediyedeydik. O belediyede tek bir nüfus kaybımız bile yoktur. “

Malatya’nın bina stoklarının sağlıklı olduğu söyleyen Gürkan, “Biz hatası olanın, hatasının bedelini ödemesini istiyoruz. Bostanbaşı bir tarım arazisi, buranın imara açılmaması gerekiyor. Geçmiş dönemde devletimizin kurumları vardı. Kimi bu konuda ihmali, kusuru, kastı bir şeyi varsa bu konuda gerekli adımları, kovuşturmaları başlatmış. İçeride alınan müteahhitler vardır.” dedi.

Ersoy’un “Yıkılan binalar var. Henüz yeni yapılmış, 5 yıl önce yapılmış binalar var. O yeni binalar da yıkıldı” demesine Gürkan’ın “1 tane örneği var mıdır o yıkılan binaların. Battalgazi’de yıkılan binaların hepsi eksi 30-40 yıl öncelik” diye konuştu.