Demokratik kitle örgütleri, Ankara’da 28 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin ortak basın açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada, “Biz buradayız, varız ve 29 Mayıs’ta özgür bir ülkeye uyanmaya kararlıyız.  Bu sorumlulukla 29 Mayıs’ta Gezinin 10.yılında, halkların özgürlük için isyana durmuş güzel günlerine uyanacağız” denildi.

Mimarlar Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birçok duyguyu aynı anda deneyimlediklerini ifade ederek, “Yılmadık. Aklın kötümserliğine karşı iradenin iyimserliği ile yeniden ayaktayız. Özgürlüğe, adalete, barışa, eşitliğe, kardeşliğe, demokrasiye su gibi ihtiyacımız olduğu günler Türkiye’sinde, ‘geri geri gitmez hayat, dünle oyalanmaz’  diyoruz ve işte hep birlikte buradayız.Türkiye’nin yarınına ihtiyacımız var” dedi.

Türkiye'nin yarınlarına ihtiyacımız var

Kadınların özgür, eşit bir yurttaş olarak yaşama hakkına ihtiyacının olduğunu belirten Candan şöyle devam etti: “Gençlerin düşlerinin sınırsızlığının gerçeğe dönüşmesine, kendi ülkelerinde özgürce hayat sürmesine ihtiyacımız var.  Eğitimin, sağlığın, barınmanın sosyal devlet ilkesiyle karşılanmasına ihtiyacımız var. Bu vatanı kurtarırken el ele veren, can veren, bize bir ülke emanet edenlerin torunlarıyla birlikte yaşamaya ihtiyacımız var. Çocuklarımızın geleceğinden kaygı duymadığımız yarınlara ihtiyacımız var. Adalete ihtiyacımız var.  Laik Türkiye’nin, çağdaş, barış içerisinde geleceğine ihtiyacımız var. Bizlerin, Türkiye’nin yarınlarına ihtiyacımız var.”

29 Mayıs'ta özgür bir ülkeye uyanmaya kararlıyız

28 Mayıs’ta yeniden sandık başında olacaklarını söyleyen Candan, “Cumhuriyet’in geleceği, insanlığın geleceği, kadınların ve gençlerin geleceği için kalpten bağlanmış toplumları,  domuz bağları da parmak sallamalar da korkutamaz. Biz buradayız, varız ve 29 Mayıs’ta özgür bir ülkeye uyanmaya kararlıyız.  Bu sorumlulukla 29 Mayıs’ta Gezinin 10.yılında, halkların özgürlük için isyana durmuş güzel günlerine uyanacağız. 28 Mayıs’ta oylarımızı kullanmak, sandıklara, ülkemize, geleceğimize, Cumhuriyetimize sahip çıkmak hepimizin sorumluluğu.  28 Mayıs’ta Cumhuriyet’in kalp atışlarını hızlandırmaya var mısınız” dedi.

Toplantının ardından söz alan katılımcılar şunları söyledi:

Ankara Tabip Odası Başkanı  Dr. Muharrem Baytemür: "Fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir,  sağlık tanımlamasında bir de siyasal iyilik hali olmalıdır. Aksi halde sağlıktan bahsetmemiz mümkün değildir. Siyasal iyilik hali ise, demokratik bir ülkede halkın barış içinde özgür ve yan yana olmasıdır. Cumhuriyetin 100. yılında böyle bir yaşamı hep beraber inşa edeceğiz."

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: "Kadınları domuz bağıyla bağlamış, çocuklara tarikatlarda tecavüz etmiş kişilerin sahiplenildiği ve bizleri daha ne tür tehlikeleri bilmediğimiz bu süreçte nice kötülükleri barındıran zihniyet, şu an iktidara yürümeyi hedefliyor. Tıpkı 19 Mayıs gibi geçmişimizden 104 yıl önce aldığımız güçle buradayız. Demokratik çağdaş ve laik Türkiye için hepimizin varlığı ve güç birliğiyle Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının temelini oluşturacağımıza inanıyorum ve o inançla 29 Mayıs’ı iple çekiyoruz, o gün de orada olacağız ve kazanacağız."

Devrimci 78’liler Federasyonu’ndan Emel Sungur Uzman: "12 Eylül rejiminin kalıntılarının yarattığı siyasi iktidarın 12 Eylül’ün devamı olduğunu bir kez daha görmüş bulunmaktayız. Biz mücadelenin bittiğine inanmıyoruz biz bitti demeden bu kavga bitmeyecek. Özellikle kadınlar üzerinden yürütülen hem yasal değişikliklere, hem de kadın cinayetlerine karşı güçlü bir şekilde ses vermek için sandıkların başında olacağı ve 29 Mayıs’ta bahar gelecek diye düşünüyorum asla itaat etmeyeceğiz."

Hukukçu dayanışması adına katılan Avukat Doğan Erkan: "Bugün bir araya gelmemizi sağlayan yurtsever mücadelenin öncüleri ülkenin kurtuluşu için yola çıktıklarına müdafi hukuk demişlerdi. Hukuksal özgürlükler bir memleketi bir arada tutabilecek çimentodur . Bu iktidar bir bütün anayasal hukuku da yok saydı kendi değiştirdiği anayasayı çiğnedi.  Bir anayasasızlık ve hukuksuzluk hukuku inşa ettiler. Anayasal haklarımızı yeniden kazanmaya mecburuz başka çaremiz yok."

Metne imza atan kurumlar şöyle:

Anadolu Güç Birliği Konfederasyonu, Ankara Cumhuriyet Gazetesi Okurları, Ankara Dayanışma Derneği, Ankara Tabip Odası Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği-AnTiYap, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Aydos Dernekler Federasyonu, Bilim Sanat Edebiyat Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Çiğdemim Derneği, Çorum Hitit Dernekleri Federasyonu, Dil Derneği, Hünkâr Hacıbektaş Veli Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği, Devrimci 78’liler Federasyonu, Erzurumlular Dayanışma Federasyonu, Hacıbektaş Eğitim ve Kültür Derneği, Hukukçu Dayanışması, Hüseyin Gazi Derneği Kars ve Çevre illeri Demokrat Dernekler Federasyonu, KESK Ankara Şubeler Platformu, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Kültür Sanat Eğitimciler Derneği, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Ankara Şubesi, Malatya Dernekler Birliği, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB), TOBAV, Tüketici Hakları Derneği, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Yozgat Demokrat Dernekler Federasyonu, 2021 Tüm Emekli Sendikası,29 Ekim Kadınları Derneği 

(EVRENSEL)