Yunanistan'da bulunan Gavda Adası'nda belediye plaja çıplak girilmesi yasaktır tabelası astı. Bunu gören nüdistler ise duruma tepki gösterdi. Tabelanın önüne gelen nüdistler olayı soyunarak protesto etti.

Yunanistan'da Girit yakınlarındaki Gavda (Gavdos) Adası'nda Sarakiniko plajları için belediye tartışma yaratan bir karar aldı. Belediye, altın sarısı kumsalları olan plajlarıyla ün salan Sarakiniko'da çıplaklığı yasakladı. Belediye tarafından plajın farklı noktalarına, "Çıplaklık yasaktır" tabelası astı.

Ada belediyesinin aldığı karara nüdistler tepki gösterdi. Binlerce yıldır doğası bozulmamış adada çıplak denize girmenin ve doğa ile bütünleşmenin yasak olamayacağını belirten nüdistler, tabela önünde çırılçıplak soyunup belediyeyi protesto etti.

Tepkilerin ardından açıklama yapan Gavda Belediye Başkanı Lilian Stefanaki, "Adanın hem ziyaretçilerinden hem de esnafından bu konuda şikayet aldık ve bu merkez plajda çıplaklığı yasaklamamızı istediler. Buna saygı duyuyoruz, bu yasağı aldık" sözleriyle kararı savundu.

Adaya çok sayıda turist geldiğini belirten Stefanaki, denize çıplak girilmesi durumunda önce turistlerin uyarılacağını sonra ise polisin devreye gireceğini söyledi.