İZ GAZETE- CHP’li Utku Gümrükçü’nün başkanı olduğu Çiğli Belediyesi’ne ait ÇİBEL Şirketi’nde çalışan Genel-İş Sendikası’na üye işçiler, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İzBB) depremzede aileleri ev sahibi yapmak için hayata geçirdiği Halk Konut projesi kapsamındaki temel atma töreninde yevmiye ücretlerinin yükseltilmesi talebiyle eylem yapmıştı. İşçiler, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’yü protesto ederken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun törenden ayrıldığı esnada alanda arbede yaşanmıştı. 

ÇİBEL Şirket Yönetimi tarafından yapılan açıklamada ise eylem yapan 61 işçinin disipline verildiği ifade edildi. Açıklamada, işçilerin 'ifade özgürlüğünü aştığı' ve işverene karşı 'doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunduğu' iddia edildi.

'İŞVERENE KARŞI BAĞLILIĞA UYMAYAN DAVRANIŞLAR...' 

Yapılan açıklamada, "İlk olarak Bayraklı'da daha sonra Karabağlar ve Ahmet Adnan Saygun Merkezi'nde yapılanlarla şirketimizin menfaatlerine zarar verecek şekilde ifade özgürlüğü sınırlarını aşmış, deprem nedeniyle mağduriyet yaşamış depremzedelerin tekrar mağduriyet yaşamasına yol açılmıştır. Ayrıca başka belediye etkinlikleri provoke edilmiş, yaratılan taşkınlık ile alanda bulunanların güvenliği riske atılmış, sahnede düzenlenmek istenen temel atma töreninin gerçekleşmesine engel olunmuştur. Bütün bu yaşanılanlarla gerek günlerce basında yer alan olumsuz haberler gerek sosyal medya gerekse de kamuoyunda oluşan algı ile şirketimiz, küçük düşürülmüş, itibarını zedeleyeci ve rencide edici davranışlarda bulunarak, uymakla yükümlü oldukları menfaatlerimize zarar verebilecek her türlü davranıştan kaçınma yükümlülüğü ihlal edilmiştir.  Ayrıca işverene karşı doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunarak, halihazırda imzalanmış ve yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmesi hükümleri devam ederken şirketimizin yasal olarak mecburiyeti olmamasına rağmen, tamamen iyi niyetli bir şekilde inisiyatif alarak yapmaya karar verdiği iyileştirmeye ilişkin süreçte, üyesi bulundukları sendikanın da tasvip etmediği bir şekilde dirlik (barış) borcuna da aykırı davrandıkları tespit edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

İŞÇİLER DİSİPLİNE VERİLDİ

"Çalışanı bulundukları ÇİBEL Temizlik Hizmetleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında asılsız olarak düşük ücretleme yaptığına ilişkin söylemlerde bulunarak iş akdi ile bağlı çalıştığı şirket şahsiyetine manevi olarak zarar vererek ve küçük düşürecek davranışlar içine girilmiştir" denilen açıklamada, "Bütün bu gelişmeler sonucunda şirketimiz tarafından disiplin işlemleri başlatılmış olup, sonuçları ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılacaktır."  ifadeleri yer aldı.

Editör: Duygu Kaya