Gizem TABAN ŞEBER-Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 38. Olağan Kurultay başladı. Ankara Spor Salonu’nda 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek kurultayda ilk gün genel başkan, ikinci gün Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurultayı (YDK) üyeleri belirlenecek. Genel başkanlık için; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, eski PM Üyesi Örsan Kunter Öymen yarışacak. Divan başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı, ‘İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı’ sloganıyla yapılan kurultayda bin 367 delege oy kullanacak. Kurultayı yerinde takip eden İz Medya Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal, Gazeteciler; Özlem Gürses ve Seçkin Öner, salondaki gelişmeleri aktarıyor.

İzmir'de son durum

İzmir ile ilgili kurultay sürecinde 56 kurultay delegesinden 55’i Kemal Kılıçdaroğlu için imza vermişti. Yalnızca Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Kılıçdaroğlu’na imza vermeyip Özgür Özel’i destekleyeceğini açıklamıştı. Kurultaya günler kala; kurultay delegeleri CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın ve CHP Buca İlçe eski Başkanı Hacer Taş Gültepe da Kılıçdaroğlu’ndan imzasını çekerek Özgür Özel’e desteğini açıkladı. Öte yandan, doğal delege olan CHP İzmir Milletvekilleri; Murat Bakan, Deniz Yücel, Gökçe Gökçen de Özgür Özel’i destekliyor. Gelinen noktada; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun da yer aldığı 53 kurultay delegesi ise Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veriyor.

Genel başkan değişecek

Salonda kesintisiz canlı yayın yapan İz Televizyonu’na konuk olarak soruları yanıtlayan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, şunları söyledi: “Bu kurultay, CHP tarihinin en heyecan verici kurultaylarından biri... Bunun bir sebebi var. Bu kurultayda genel başkanın değişme olasılığı var, yüksek bir olasılık. Herkes kurultayın ilk gününün sonucunu bekliyor.  Ben değişim dediğimde Özgür Özel aday değildi, Ekrem İmamoğlu değişim demişti. Değişim, benden de Ekrem İmamoğlu’ndan da Özgür Özel’den de daha büyük. Değişim, halkın talebi… Adında halk olan bir parti halkın talebini göz ardı edemez. Ben sokağı dinleyerek değişim dedim. CHP hepimizden büyük, kimseye tabii değil. Kimse vazgeçilmez değil. Genel başkanımız da değil. Biz genel başkanımıza inandık, sevdik, mücadele ettik. Seçim sürecinde gördüğümüz hataları kapalı kaplar ardında dile getirsek de partiyi zora sokmamak için dile getirmedik. Özeleştiri mekanizmasının çalışması gerekirdi ama çalışmadı, sorumluluk alınması gerekirdi alınmadı. Özeleştiriyi genel başkan ve yönetici kadrolar yapmıyorsa biz yapmak mecburiyetindeyiz.  Biz laiklik ilkesine yeterince sahip çıkamadık, CHP kendi seçmenini küstürdü. Biz altı okumuzdan biri Atatürk milliyetçiliği ama Sinan Oğan çıkıp ‘Atatürk milliyetçisiyim’ dedi, yüzde 5 oy aldı. Biz gençlere kendimizi anlatamadık. Sağ ile kurduğumuz ittifak bizim sağ seçmenin ne önemsediğini düşünmemize neden oldu. Kendi kimliğimizden uzaklaştığımız bir süreç yaşanıyor. Bu kurultayda Özgür Özel genel başkan olacak ama Kemal Kılıçdaroğlu kaybetmeyecek, halk kazanacak.”